Élő Belföld

Sulyok Tamás egyeztetésre hívta Magyart, Orbánt és Toroczkait, Lázár János megtörte a csendet

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
  • Részvételi rekordot hozott az országgyűlési választás.
  • 98 százalékos feldolgozottságnál 138 mandátuma van a Tiszának, ez kényelmes kétharmados többség; listán a szavazatok 53,6 százalékát megszerezték.
  • A Mi Hazánk bejut a parlamentbe.
  • Orbán Viktor elismerte a vereséget, és gratulált ellenfelének.
  • Magyar Péter győzelmi beszédében üzent a fiataloknak, az időseknek, a tiszásoknak és a fideszeseknek is, és lemondásra szólította fel Sulyok Tamás köztársasági elnököt, valamint a Fidesz-kormány „bábjait”. Első útja Lengyelországba vezet majd.
  • A választás napjának eseményeiről itt olvashatja hírfolyamunkat.

Sulyok Tamás egyeztetésre hívta Magyart, Orbánt és Toroczkait

A szerdai napra személyes egyeztetésre hívtam az Országgyűlésbe jutó pártok vezetőit

– közölte a Facebookon Sulyok Tamás köztársasági elnök.

Magyar Péter, Toroczkai László és Orbán Viktor tehát meghívást kapott az államfőtől, akit korábban a Tisza elnöke felszólított: mihamarabb írja ki az új Országgyűlés alakuló ülését, aztán távozzon a hivatalából.

Lázár János megtörte a csendet

Néma maradt a kormánypártok vasárnapi választási vereségét követően Lázár János építési és közlekedési miniszter, aki a Fidesz kampányának végig meghatározó arca volt.  Hétfőn délután végül a politikus megtörte a csendet.

A siker nem végleges, a kudarc nem végzetes: a folytatás bátorsága az, ami számít

– ezzel, a Winston Churchillnek tulajdonított mondattal indított Lázár a közösségi médiában.

Orbán Viktor távozó miniszterelnök vasárnap esti beszédének szellemében ezek után azt írta: a választás egyértelmű helyzetet teremtett, a kormányzás lehetőségét és teljes felelősségét a Fidesz helyett immár a Tisza pártra ruházta át a választói akarat. Végül a politikus azt írta:

A többség döntése előtt fejet hajtunk, a győztesnek gratulálunk, a tegnapi döntéstől megrettent, biztonságra vágyó és a politikai közösségünkhöz mindvégig hűséges magyaroknak pedig azt üzenjük: köszönet a töretlen támogatásért – sosem hagyjuk őket cserben!

Sebestyén Balázs várta az Orbán-rendszer végét

Hosszasan beszélgettek a választási eredményekről a hétfő reggeli Balázsék című rádióműsorban. Sebestyén Balázs azt mondta:

Én már nagyon utáltam ezt az egészet, ami itt van. Rühelltem, gyűlöltem, és nagyon vártam, hogy vége legyen. Mert borzasztó volt ez a pszichó, amibe raktak minket. Úgyhogy nézzük meg, hogy lehet-e máshogy. Kíváncsi vagyok.

Kapcsolódó
Sebestyén Balázs a rendszerváltásról: Rühelltem, gyűlöltem, és nagyon vártam, hogy vége legyen
Azt látja, sokat ígért a Tisza Párt, meg kell majd nézni, mennyit teljesítettek ebből.

L. Simon László kíváncsian néz a Tisza-kormányzás elébe

Telefonon értük utol L. Simon Lászlót, aki elmondta lapunknak, mennyire lepte meg a választás eredménye, mire számít a kultúrpolitikában, és miért nincs félnivalója szerinte a Magyar Művészeti Akadémiának. Az interjút itt olvashatják:

Kapcsolódó
L. Simon László a 24.hu-nak: Nem gondoltam volna, hogy ilyen letaglózó erejű lesz a Tisza győzelme
A NER kipróbált kultúrpolitikusa elmondta lapunknak, hogy ha reménnyel nem is, de kíváncsisággal tekint a megbékélést ígérő Tisza-kormányzás elébe. Interjú.

Előkerült Szijjártó Péter

A HVG újságírója talált rá Szijjártó Péter külügyminiszterre, aki feltűnően hiányzott vasárnap este a Fidesz-KDNP eredményváróján, a Bálnában. Amikor Orbán Viktor kiállt és elismerte vereségét, a külügyminiszer nem volt ott a színpadon. Sokan azt hihették, elutazott, sőt felvetődött az is, hogy hétfő reggel útnak indult Budapestről az egyik kormánygép, és talán azzal utazott valahova. Erről később kiderült, nem így van, de azt továbra sem lehetett tudni, hol van Szijjártó Péter.

Kideült, hogy Budapesten: a HVG a Külgazdasági és Külügyminisztérium épületénél figyelt fel rá hétfőn kora délután, és le is tudta fotózni, miközben a kisbuszához sétált.

A lap megjegyzi, a miniszter legutóbb vasárnap délután posztolt a Facebook-oldalára. A választás eredményének megismerése óta nem jelentkezett új bejegyzéssel, csupán a borítóképét cserélte le egy korábban, még 2023-ban feltöltöttre.

jelöltek országosan budapesti jelöltek országos listák statisztikai adatok

Az énekes Freddie szerint elszámoltatás szükséges

Bíznunk kell abban, hogy lesz következménye az elmúlt 16 év ordító bűneinek, és nem engedjük, hogy a „néhányak” csak úgy élvezhessék, amit mindannyiunktól csak úgy elvettek

írja új posztjában az utóbbi hetekben a köztévénél kegyvesztetté vált Fehérvári Gábor Alfréd, azaz Freddie a közösségi oldalán adott hírt a vasárnapi választások után.

Kapcsolódó

Békés Márton szerint a NER-nek vége, a Fidesznek meg kell értenie az okokat

Telefonon nyilatkozott lapunknak Békés Márton, a Terror Háza kutatási igazgatója és az Orbán-rendszer egyik kultúrideológusa, aki többek között azt mondta, hogy „félreismertük a társadalmat, hatalmas hiba volt”. Beszélt arról, hogy miért vállal ő felelősséget a kudarcból, mi vár szerinte a jobboldalra, hiba volt-e a külügyi orientáció, és hogy képes lehet-e megújulni Orbán Viktor. Az interjút itt olvashatják:

Kapcsolódó
Békés Márton a 24.hu-nak: A Nemzeti Együttműködés Rendszerének vége, félreismertük a társadalmat
A jobboldal elidegenedett a társadalom középső többségétől, ami a Tisza Párt történelmi győzelméhez vezetett. „Félreismertük a társadalmat, hatalmas hiba volt” – mondta lapunknak a Terror Háza kutatási igazgatója. Interjú.
Olvasói sztorik