A londoni Oxford Economics Magyarországgal foglalkozó kutatója, Mateusz Urban a Klubrádióban arról beszélt, hogy elemzésük szerint a választások után idén nem kizárt az 1,4 százalékos GDP-növekedés, de számos kihívással kell szembenéznie majd a győztesnek. A legnagyobb a három éve tartó gazdasági stagnálás lesz, de a magyar gazdaságnak saját érdekében le kellene válnia az orosz energiáról is, mert az energiadiverzifikáció
húzná magával a többi szektor sokrétű, sokirányú átalakulását is,
ahogy ez a cseheknél is történt. A kutató szerint Magyarországra ráférne némi infrastrukturális fejlesztés, a közlekedés, a logisztikai hálózat megújítása. Emlékeztetett rá, sokáig úgy tűnt, hogy az Orbán-kormány unortodox gazdaságpolitikája működik.
Az »orbanomics«, ahogy egyesek ezt elnevezték, sikereket hozott, mert Magyarország kezdett felzárkózni.
Mostanra azonban kiderült, hogy a súlyos gazdasági visszaesést még további, még mélyebb követheti, ha nincs ipari szerkezetváltás a magyar gazdaságban. Mateusz Urban megerősítette: megszorítások kellenek a gazdaság talpra állításához, és az is biztos, hogy
a Fidesz-intézményeket át kell alakítani ahhoz, hogy bármiféle reform elindulhasson.
A piacok már beárazták Magyar Péter győzelmét, de szerinte túlbecsülik a lehetséges változás következményeit, úgy látja: túl optimisták a befektetők. Ha a Tisza Párt győzne, aminek ebben a pillanatban van esélye, az nem biztos, hogy energiapolitikája, uniós politikája olyan irányban változik, ami már rövid távon is látványos eredményeket hoz.
