Február végén az államháztartás hiánya 2106,8 milliárd forintra ugrott, ez az egész évre eredetileg tervezett 4218 milliárd forintos deficit 49,9 százaléka – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium februári költségvetési beszámolójából.
Januárban még szolid, 32 milliárd forintos többlet volt a büdzsében, ám februárban az egyhavi deficit 2139,1 milliárd forint volt – így jött össze a 2106 milliárd forint a második hónap végére, ami minden idők legmagasabb februári hiánya, és 22,3 százalékkal magasabb az előző évi adatnál.
– olvasható a Népszava elemzésében.
A bevételek rendkívül dinamikusan, 18,8 százalékkal növekedtek az előző évhez képest, annak ellenére, hogy az infláció februárban évtizedes mélypontra esett, miközben a gazdaság is stagnált. Egyetlen apró probléma, hogy az államháztartás kiadásai még ennél is dinamikusabban, 21,8 százalékkal nőttek.
Az első két hónapban jelentős – 268 milliárd forintnyi – maradványt fizettek be a minisztériumok a tavalyi költségvetésükből, és az első két hónapban 363 milliárd forintnyi uniós támogatás is érkezett Brüsszelből, e két tételnek volt köszönhető a bevételek növekedése. Azonban a maradványok nagy valószínűséggel elfogytak, míg az uniós támogatások átutalása meglehetősen kérdéses – így ezen bevételekre a következő hónapokban már nem lehet számítani.
Az állami kiadások 22,3 százalékkal növekedtek az első két hónapban, a számos jóléti és béremelési intézkedés következtében, amelyeket mind a választások elé időzített az Orbán-kormány.
Hamar borulhat az éves deficitcél
A következő hónapokban a februárinál lassabb ütemben, de várhatóan folytatódik a hiány növekedése, így a deficit az év közepére elérheti az egész évre tervezett hiány mértékét, ami miatt a májusban megalakuló kormánynak költségvetési kiigazításokat kell tennie.
Az iráni háború miatt megugró olaj- és gázárak hatalmas nyomást – több száz milliárdos extra kiadást – helyeznek az idei költségvetésre a rezsitámogatásokon keresztül, ráadásul a gazdasági növekedés sem éri el majd a tervezett 3,1 százalékot, vagyis az adóbevételek is lassabban nőnek.
– írja a Népszava.
