Belföld választás 2026

A szlovák államfői hivatal a 24.hu-nak reagált a Szijjártó-Lavrov beszélgetésre, amelyben Szlovákia belügyeiről tárgyaltak

Peter Pellegrini és Szijjártó Péter a Drégelypalánk és Ipolyhídvég közötti Ipoly-híd átadásán 2024. március 11-én.
Bodnár Boglárka / MTI
Peter Pellegrini és Szijjártó Péter a Drégelypalánk és Ipolyhídvég közötti Ipoly-híd átadásán 2024. március 11-én.
Peter Pellegrini és Szijjártó Péter a Drégelypalánk és Ipolyhídvég közötti Ipoly-híd átadásán 2024. március 11-én.
Bodnár Boglárka / MTI
Peter Pellegrini és Szijjártó Péter a Drégelypalánk és Ipolyhídvég közötti Ipoly-híd átadásán 2024. március 11-én.
A Szijjártó Péter és Szergej Lavrov között lezajlott telefonbeszélgetés leirata szerint Szlovákia volt miniszterelnöke a magyar kormány közbenjárását kérte, hogy segítsenek neki a választási kampányban összehozni egy találkozót az orosz kormányfővel. Erről kérdeztük a volt kormányfő, jelenlegi államfő, Peter Pellegrini hivatalát. Szijjártó Péterét pedig arról, miért érezték elengedhetetlenül fontosnak, hogy a korábbban a magyargyűlölő megnyilvánulásairól hírhedté vált Szlovák Nemzeti Párt bejusson a szlovák parlamentbe a 2020-as választáson.

Peter Pellegrini, Szlovákia jelenlegi államfője semmi szín alatt nem kíván belefolyni a magyarországi választási kampányba – tudatta a 24.hu megkeresésére a szlovák elnöki hivatal, ahova azt követően küldtünk kérdéseket, hogy hétfő reggel kiderült: vele ellentétben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nagyon is igyekezett belefolyni a 2020-as szlovákiai parlamenti választásba, amikor orosz kollégájától, Szergej Lavrovtól kért segítséget Pellegrini érdekében, jelesül azt, hogy fogadják őt Moszkvában.

Az akkori szlovák kormányfőt a magyar és az orosz külügyi vezető telefonbeszélgetése után nem sokkal, 2020. február 26-án valóban fogadta Moszkvában Mihail Misusztyin orosz kormányfő, erre Pellegrini is kitért a lapunknak címzett válaszában.

A szlovák elnöki hivatal mellett kérdéseket küldtünk a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak is Szijjártó egy másik, Lavrovnak címzett mondata miatt, miszerint a magyar kormánynak fontos lenne, hogy a szlovák választáson az Andrej Danko vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) is bejusson a parlamentbe. Az SNS hírhedt volt magyargyűlülő megnyilvánulásairól (a 2000-es évek elején a pártot vezető Jan Slota például a szlovák nemzet testén élősködő rákos daganatként beszélt a felvidéki magyarokról), ezért érdeklődtünk, Szijjártó miért hangsúlyozta Lavrovnak, hogy fontos lenne az SNS parlamentbe jutása.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk?
a folytatáshoz!

Ajánlott videó

Olvasói sztorik