Gazdaság

Gázszámla-értesítőket küldtek ki az MVM nevében adathalászok

Thinkstock Digitális
Thinkstock Digitális

Az MVM nevében kérik e-mailben a gázszámla befizetését adathalászok. A hvg.hu által feltárt csalás érdekessége az volt, hogy nem a megszokott módon valamilyen külföldi domainről – például mvmnext-szamlaesfizetes.com –, hanem egy létező és egyébként ártalmatlan magyar címről küldték ki a levelet.

Az mvmmnext@bereshirlevel.hu címben szereplő domain a Béres Gyógyszergyár Zrt. létező, valódi, megbízható hírlevélküldő rendszerét fedi.

A Béres tájékoztatása szerint vizsgálatuk megerősítette, hogy a támadók számukra ismeretlen e-mail-címekre is küldtek ki adathalász leveleket. Aki az e-mailből átkattintva megadja az adatait, annak a neve, jelszava bánhatja, és ami a legrosszabb: fizetésre bizonyos körülmények között alkalmas bankkártyaadatai is.

A vállalat szerda délután közölte: az illetéktelen hozzáférést azonnal visszavonták.

Emellett felülvizsgálták a hozzáférési jogosultságokat, és megerősítették a biztonsági beállításokat.

Önmagában a levél megnyitása vagy a linkre történő kattintás ebben az esetben nem jelent gondot, kizárólag a személyes vagy bankkártyaadatok megadása. Aki bármilyen adatát megadta, annak a vállalat azt javasolja, hogy azonnal vegye fel a kapcsolatot a bankjával, és jelentse a csalást, tiltsa le a kártyáját; jelentse be a csalást a rendőrségen; illetve ha a jelszavát is megadta, változtassa meg mindenhol, ahol használja.

Az MVM a januári rezsistop miatt 2026. január 21-én azonnali hatállyal felfüggesztette a gáz- és áramszámlák kiküldését. Január végén azonban az állami cég újraindította a számlázást és kiküldést.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik