„Román választások: Mi a pokol zajlik itt?” – teszi fel cikkének címében a kérdést a Politico. A brüsszeli lap arra utal, hogy délkeleti szomszédunkban az elmúlt hetekben súlyos alkotmányos és politikai válság alakult ki.
A legfontosabb esemény, hogy a román alkotmánybíróság az elmúlt héten megsemmisítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét. A Financial Times szerint demokráciában először érvénytelenítettek választást állítólagos orosz beavatkozásra hivatkozva, jóllehet az idén nyári európai parlamenti választás és egy moldovai szavazás előtt is voltak külső beavatkozásról szóló hírek.
A román alkotmánybíróság döntése azért meglepő, mert pár nappal korábban még jóváhagyták a szélsőjobboldali Calin Georgescu által megnyert első kör eredményét, így az ultranacionalista jelölt már készült is a december 8-ai második fordulóra. Ám időközben a hivatalban lévő köztársasági elnök, Klaus Iohannis összehívta a Legfelsőbb Nemzetvédelmi Tanácsot (CSAT), ahol megtárgyalták a Georgescu javára történő állítólagos orosz beavatkozást a közösségi médiában.
A második forduló előtt pedig az erről szóló nemzetbiztonsági dokumentumok titkosítását is feloldotta a hivatalban lévő államelnök, akinek elvileg december 21-én járna le a mandátuma.
Calin Georgescu bő egy hónappal ezelőtt szinte ismeretlen volt még hazájában is, ráadásul egyetlen párt sem támogatta, és a hagyományos médiában is alig tűnt fel. Sok román kétségbeesetten keresett rá az elnökválasztás éjszakáján, hogy ki is nyert az első fordulóban, illetve a vele kapcsolatos kulcsszavakra. A legnépszerűbb keresés a „legionárius” szó volt, ami egy két háború közti fasiszta szervezet, a Vasgárda tagjaira utal (magyar megfelelője így nagyjából a nyilas lenne).
Georgescu ismertsége és népszerűsége csak a november 24-ei első elnökválasztási forduló előtt két héttel változott meg:
Iohannis elnök pedig arról kapott bizonyítékot a titkosszolgálatoktól, hogy állami és nem állami szereplők avatkozhattak be a szavazás „eltérítésére”.
Oroszország szerepét a román hatóságok nem nagyon hangsúlyozták, de az Egyesült Államok megerősítette a román hírszerzés információit, és Oroszországot is megnevezte mint az agresszív hibrid támadás hátterében álló meghatározó szereplőt. A román titkosszolgálatok szerint kampánycsend idején is zajlott a választók közösségi médiás meggyőzése, amiből az oroszpárti, NATO- és nyugatellenes jelszavakat hangoztató Georgescu törvénytelenül szerzett előnyt. A gyanú szerint
A bűnüldöző szervek a hétvégén kihallgatták Bogdan Peschirt, aki finanszírozhatta a masszív TikTok-kampányt a szélsőjobbos jelölt érdekében. Peschirnél 7 millió dollárnyi kriptovalutát foglaltak le – számítógépekkel és más informatikai eszközökkel együtt. Peschir szerepelt abban a jelentésben is, amelyet a román titkosszolgálatok a CSAT elé terjesztettek. Egymillió dollárnál is nagyobb adományokat tehetett a TikTokon, és 381 ezer dollárt fizetett ki azoknak a felhasználóknak, akik Calin Georgescut népszerűsítették. Peschirt most számítógépes csalással, választók megvesztegetésével és pénzmosással gyanúsítják, felmerült ugyanis, hogy bűncselekményekből származhat a választási kampányban elköltött pénz.