Nagyvilág

Kulcsszerep juthat az RMDSZ-nek a romániai válság feloldásában

Mihai Barbu / AFP
A Mentsétek meg Romániát Unió USR jobbközép párt vezetője és elnökjelöltje, Elena Lasconi (L) Dan Barnával, a párt tagjával tárgyal Bukarestben 2024. december 1-jén.
Mihai Barbu / AFP
A Mentsétek meg Romániát Unió USR jobbközép párt vezetője és elnökjelöltje, Elena Lasconi (L) Dan Barnával, a párt tagjával tárgyal Bukarestben 2024. december 1-jén.
Alkotmányos és politikai válság alakult ki Romániában, miután megsemmisítették az elnökválasztás első fordulójának eredményét. Közben az első kör győzteséről, a szélsőjobbos Calin Georgescuról és a hozzá közel álló aktivistákról egyre hajmeresztőbb dolgok derülnek ki. Az elvileg a kampányára pénzt sem költő Georgescu két emberénél is euró- és dollármilliókat találtak a rendőrök. Mindeközben a parlamenti választás nyomán szerveződik egy Európa-párti koalíció, amelynek egyik stabilizáló tényezője az RMDSZ lehet.

„Román választások: Mi a pokol zajlik itt?” – teszi fel cikkének címében a kérdést a Politico. A brüsszeli lap arra utal, hogy délkeleti szomszédunkban az elmúlt hetekben súlyos alkotmányos és politikai válság alakult ki.

A legfontosabb esemény, hogy a román alkotmánybíróság az elmúlt héten megsemmisítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét. A Financial Times szerint demokráciában először érvénytelenítettek választást állítólagos orosz beavatkozásra hivatkozva, jóllehet az idén nyári európai parlamenti választás és egy moldovai szavazás előtt is voltak külső beavatkozásról szóló hírek.

A román alkotmánybíróság döntése azért meglepő, mert pár nappal korábban még jóváhagyták a szélsőjobboldali Calin Georgescu által megnyert első kör eredményét, így az ultranacionalista jelölt már készült is a december 8-ai második fordulóra. Ám időközben a hivatalban lévő köztársasági elnök, Klaus Iohannis összehívta a Legfelsőbb Nemzetvédelmi Tanácsot (CSAT), ahol megtárgyalták a Georgescu javára történő állítólagos orosz beavatkozást a közösségi médiában.

Mihai Barbu / AFP Klaus Iohannis, Románia elnöke beszédet mond, miután december 1-jén egy bukaresti szavazóhelyiségben szavazott a parlamenti választáson.

A második forduló előtt pedig az erről szóló nemzetbiztonsági dokumentumok titkosítását is feloldotta a hivatalban lévő államelnök, akinek elvileg december 21-én járna le a mandátuma.

Az alkotmánybíróság ezek után döntött egyhangúlag arról, hogy az egyszer már jóváhagyott első forduló eredményeit megsemmisíti, így az egész elnökválasztási procedúrát újra kell kezdeni.

Calin Georgescu bő egy hónappal ezelőtt szinte ismeretlen volt még hazájában is, ráadásul egyetlen párt sem támogatta, és a hagyományos médiában is alig tűnt fel. Sok román kétségbeesetten keresett rá az elnökválasztás éjszakáján, hogy ki is nyert az első fordulóban, illetve a vele kapcsolatos kulcsszavakra. A legnépszerűbb keresés a „legionárius” szó volt, ami egy két háború közti fasiszta szervezet, a Vasgárda tagjaira utal (magyar megfelelője így nagyjából a nyilas lenne).

Georgescu ismertsége és népszerűsége csak a november 24-ei első elnökválasztási forduló előtt két héttel változott meg:

hirtelen 25 ezer Georgescu-párti TikTok-fiók aktivizálódott, amit a román szakértők azzal magyaráztak, hogy valaki koordinált kísérletet tett arra: a szélsőjobboldali jelölt érdekében befolyásolja a választás eredményét.

Iohannis elnök pedig arról kapott bizonyítékot a titkosszolgálatoktól, hogy állami és nem állami szereplők avatkozhattak be a szavazás „eltérítésére”.

Oroszország szerepét a román hatóságok nem nagyon hangsúlyozták, de az Egyesült Államok megerősítette a román hírszerzés információit, és Oroszországot is megnevezte mint az agresszív hibrid támadás hátterében álló meghatározó szereplőt. A román titkosszolgálatok szerint kampánycsend idején is zajlott a választók közösségi médiás meggyőzése, amiből az oroszpárti, NATO- és nyugatellenes jelszavakat hangoztató Georgescu törvénytelenül szerzett előnyt. A gyanú szerint

külföldi pénzügyi támogatást is kapott a szélsőjobboldali jelölt.

A bűnüldöző szervek a hétvégén kihallgatták Bogdan Peschirt, aki finanszírozhatta a masszív TikTok-kampányt a szélsőjobbos jelölt érdekében. Peschirnél 7 millió dollárnyi kriptovalutát foglaltak le – számítógépekkel és más informatikai eszközökkel együtt. Peschir szerepelt abban a jelentésben is, amelyet a román titkosszolgálatok a CSAT elé terjesztettek. Egymillió dollárnál is nagyobb adományokat tehetett a TikTokon, és 381 ezer dollárt fizetett ki azoknak a felhasználóknak, akik Calin Georgescut népszerűsítették. Peschirt most számítógépes csalással, választók megvesztegetésével és pénzmosással gyanúsítják, felmerült ugyanis, hogy bűncselekményekből származhat a választási kampányban elköltött pénz.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik