Két új tanulmányban ősi, mintegy 1,5 millió éves lábnyomokat elemeznek – írja a Reuters. Az eredmények azt mutatják, hogy az emberi evolúciós vonal két különböző fajának egyedei nagyjából egy időszakban vándoroltak a mai Kenya északi részén, egy iszapos tóparton antilopok, lovak, disznók, hatalmas gólyák és más állatok mellett. A publikációk itt és itt érhetők el.
A lábnyomokat a Koobi Fora nevű helyszínen fedezték fel, a kövületek az első bizonyítékai annak, hogy a Paranthropus boisei és a Homo erectus egyazon tájon élt és keresztezte egymást. A felfedezés érdekes kérdéseket vet fel a két faj kapcsolatáról és az erőforrásokért folytatott esetleges versengésről.
A két csoport közül a Paranthropus boisei állt távolabbi rokonságban az emberrel, ez a faj 2,3–1,3 millió éve létezett, és nagyjából 140 centiméter magasra nőtt meg. Koponyája nagy rágóizmokról, a hím gorillákéhoz hasonló koponyacsúcsról és nagy őrlőfogakról árulkodik, lába majomszerű jegyeket viselt.
A Homo erectus evolúciós vonalunk korai tagja volt, testarányaiban a Homo sapienshez hasonlított. A faj mintegy 1,9 millió éve jelent meg, és 110 ezer éve tűnt el, egyedei 145–185 centiméter magasra nőhettek meg. Nagy szemöldökgerincük és a Paranthropus boiseihez képest nagyobb, ám a modern emberhez képest kisebb agyuk volt.
A nyomokat 2021-ben fedezték fel a Turkana-tó közelében, ahol egy hosszú, 12, egyenként körülbelül 26 centiméter hosszú, a Paranthropus boiseihez köthető lábnyomból álló sort, valamint három elszigetelt, 20,5–23,5 centiméteres nyomot találtak. Ezek a modern ember nyomára emlékeztetnek, kettő pedig elég teljes volt ahhoz, hogy a Homo erectushoz, valószínűleg két fiatal egyedhez kössék őket.
„A fosszilis lábnyomok világos képet adnak nekünk arról a 1,5 millió évvel ezelőtti pillanatról” – mondta Louise Leakey, a Koobi Fora kutatási projekt igazgatója. Mint hozzátette, az ősi fajok valószínűleg elhaladtak egymás mellett a sekély vízben gázolva, esetleg vadászva és gyűjtögetve.
Kevin Hatala, a Chatham Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint lehetséges, hogy a két csoport közvetlenül versengett egymással. A táplálkozási különbségek mindenesetre enyhíthették a versengést: a Paranthropus boisei alacsonyabb minőségű, ismétlődő rágást igénylő táplálékot fogyasztott, míg a Homo erectus valószínűleg mindenevő volt, kőeszközökkel dolgozta fel a húst.
A lábnyomok olyan információkat szolgáltatnak az anatómiáról, a mozgásról, a viselkedésről és a környezetről, amelyeket a csontvázkövületek vagy a kőszerszámok nem tudnak. A két faj lábai anatómiailag különböztek egymástól, és a járásuk is eltérő volt, a Paranthropus boisei lába inkább a csimpánzéhoz, a Homo erectusé inkább a modern emberéhez állt közelebb.