A kereskedelem legnagyobb munkáltatói érdekképviseleti és érdekvédelmi szervezetének elnöke a kereskedelmi láncokra kivetett válságadó miatt mond le az elnökségről.
Az Orbán Viktor kormányfő által múlt hét szerdán bejelentett törvényjavaslat kötelezné a kereskedelmi láncokat arra, hogy éves szinten összesen harmincmilliárd forintot fizessenek be az állami kasszába.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) hétvégén gyorsfelmérést végzett a kereskedelmi láncok körében. Az előzetes adatok szerint a vizsgáltak közül a Tesco fizetheti a legtöbb különadót, 12,1 milliárd forintot, majd a Spar és az Auchan következik, 6,1, valamint 3,4 milliárd forintos terheléssel – közölte az OKSZ. Az OKSZ felmérése nem teljes körű, elsősorban a 30 milliárd forintnál nagyobb árbevételű kiskereskedelmi vállalkozásokra terjedt ki, és az adó kiszámításánál a 2009-es árbevételt vették figyelembe – áll a közleményben.
A szövetség összesítése szerint a Lidl-nek 1,6 milliárd, a Cora csoportnak 1,5 milliárd, a Penny Marketnek pedig 1,2 milliárd forintos különadót kell majd fizetnie. A dm-re 140,7 millió forint, a Media Markt csoportra 104,7, az OBI-ra 79,9, a Rossmannra 64,3, az IKEA-ra 53,9, az Aldira 50,7, a Praktikerre pedig 50,3 millió forint adó jut az előzetes adatok szerint.
A kereskedelmi szövetség „megérti a válságadó szükségességét annak érdekében, hogy a költségvetés egyensúlya javuljon” – hangsúlyozzák a közleményben. Az OKSZ elfogadja, hogy a kereskedelmi ágazat 30 milliárd forint válságadó befizetésével segítse a nemzetgazdaságot, bízva abban, hogy a kormány jó gazdaságpolitikája révén rövidesen növekedni fog a fogyasztói piac is – fűzik hozzá. Azt javasolja a szövetség, hogy az adó alapja a kereskedők valós teljesítményét kifejező árrés – az eladási és a beszerzési ár különbsége – legyen.
