Gyurcsány Ferenc és Kuncze Gábor nem sok információt adnak a csütörtökön kezdődő koalíciós tárgyalásokra vonatkozóan, ám a sajtóban már megkezdődtek a találgatások a minisztériumokról és személyi kérdésekről is. Főleg az oktatási és egészségügyi tárcát illetően lehetnek jelentős változások.
Jelenleg 14 minisztérium van, ezen kívül két tárca nélküli miniszter és a kancelláriaminiszter erősíti a kormányfő mellett a kabinetet. Ezek száma viszont mindenképpen csökkeni fog, hiszen mindkét pártprogramban szerepel az államigazgatási apparátus csökkentése. Az, hogy végül hány és milyen minisztériumok lesznek, attól függ, a koalíció az MSZP vagy az SZDSZ javaslatát veszi alapul.
A szocialista tizenkettő
Gyurcsány Ferenc a választások első fordulója előtt 12 minisztérium tervét vázolta fel, hatékonyabb igazgatást ígért, ám részletes tervekről és személycserékről a koalíciós tárgyalásokra hivatkozva nem beszélt. A párt egyébként egy csúcsminisztérium felállításában gondolkodik, de arról még nem döntöttek a vezetők, hogy melyik tárca legyen csúcsminisztérium, és mitől válik majd azzá. Nyitott kérdésként kezelik azt is, hogy miniszter irányítsa-e majd a Miniszterelnöki Hivatalt, vagy térjenek vissza a közigazgatási államtitkári vezetéshez.
Amit a szocialista kormánystruktúráról biztosan lehet tudni, hogy a Pénzügyminisztérium megtartaná önállóságát. Továbbra is Gráf József vezetné a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumot, illetve Gyurcsány a koalíció maradása esetén megtartaná az MSZP-nek az oktatási tárcát, Magyar Bálintnak így mennie kellene. Az is biztosnak tűnik, hogy megszüntetnék a tárca nélküli miniszteri posztokat, az apparátusok pedig más minisztériumokba olvadnának be.
11-et javasol az SZDSZ
Tíz minisztérium mellett a Miniszterelnöki Hivatal látná el az állami feladatokat az SZDSZ javaslata szerint. A liberális elképzelések szerint ugyanis egy tárcához kerülnének az önkormányzatok, a határőrség, a tűzoltóság és a területfejlesztés, egy minisztérium felügyelné a külügyeket és az európai ügyeket, az igazságügyi tárca alá tartozna a büntetés-végrehajtás és a rendőrség is. Megmaradna ugyanakkor a honvédelmi tárca, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium, valamint a környezetvédelmi és vízügyi tárca is. Egy minisztériumhoz kerülne terveik szerint az egészségügy, a szociálpolitika, az ifjúság és a sport, egy tárca foglalkozna az oktatás, a kultúra és a tudomány területeivel, míg egy másik a költségvetési politikáért és a pénzügyekért lenne felelős. A Miniszterelnöki Hivatalt pedig miniszter irányítaná.
A felvázolt kormányzati struktúrában egy gazdasági csúcsminisztérium jönne létre, amelyhez az informatika, az iparpolitika, a külgazdaság, a munkaügyek, a kutatás-fejlesztés, a közlekedés és a turizmus tartozna. Az SZDSZ szerint ugyanis ez lehet a garanciája annak, hogy a magyar gazdaság versenyképessége, fejlődése hosszú távon is biztosítható, vagyis a gazdaság hosszú távon fenntartható növekedési pályára állítható legyen. A Magyar Nemzet azonban úgy tudja, az MSZP legújabb elképzelései szerint a jelenlegi kormányban a gazdasági tárcától területeket vonnának el. A lap szerint Kóka János gazdasági miniszter egy ilyen minisztériumot már nem szívesen vezetne.
A liberálisok viszont lemondanának saját tárcájukról, az informatikai minisztériumról, mert szerintük a következő ciklusban már erre nincs szükség. A tárca nélküli minisztereket – koalíciós partnerével egyetértésben – szintén menesztené az SZDSZ.
Hiller lehet a kultuszminiszter
Ha a koalíciós tárgyalásnál az SZDSZ-es javaslatokat fogadnák el, akkor távoznia kellene Bozóki Andrásnak a kulturális, és Göncz Kingának a szociális minisztérium éléről. Molnár Lajos viszont megkaphatná az egészségügyi tárcát, hiszen jelenleg úgy tűnik, míg a szocialisták az oktatáshoz, a liberálisok az egészségügyhöz ragaszkodnak.
A Népszabadság információi szerint Hiller István szocialista pártelnök kaphatja a kulturális minisztériummal összevont oktatási tárcát, ám erről valószínűleg lesznek még viták, hiszen – bár Magyar Bálintnak több mint valószínű, hogy távoznia kell – a minisztériumhoz az SZDSZ is ragaszkodna.
A Magyar Nemzet értesülése szerint azonban az Oktatási Minisztérium új vezetője vagy az SZDSZ-es Sándor Klára, vagy az MSZP mosonmagyaróvári képviselője, Tóth Tiborné lehet.
Kóka lehet az egészségügyi miniszter
A Népszabadság értesülései szerint felmerült, hogy az orvos végzettségű Kóka János legyen az egészségügyi miniszter. A lap egy másik cikkében ugyanakkor arról ír, hogy Gyurcsány ragaszkodik az egészségügyi tárca szocialista irányításához.
Ez Kökény Mihálynak kedvezne. Az MSZP szakpolitikusa egyébként alapjaiban ellenzi a liberálisok elképzeléseit az egészségügy átalakításáról. Nagy harc várható azonban, Kuncze Gábor hétfőn ugyanis már kifejtette: többek között pártja egészségügyi programjának elfogadásától teszi függővé a koalíciós szerződés megkötését.
A Magyar Hírlap értesülése szerint azonban a szocialisták az oktatási tárcáért cserébe már lemondtak az egészségügyiről.