Budai Bernadett politológus szerint bár a választási vereség biztosan megingatja Orbán Viktor pozícióját és tekintélyét, mégis valószínűbb forgatókönyvnek látszik, hogy a Fidesz élén nem kerül sor váltásra. Ennek alapvetően két oka van a szakértő szerint: egyrészt maga Orbán is kijelentette, ő lesz a Fidesz vezetője a jövőben is, ami azt jelenti, hogy a pártelnöki csere kizárólag Orbán akarata ellenében mehetne végbe. Olyan erős politikai csoportosulás pedig Budai Bernadett szerint jelenleg nincs a Fideszen belül, amely ezt végre tudná hajtani. „Legfeljebb egy kisebb csoport kiválása valószínűsíthető, de ez nem vezetne szükségképpen a Fidesz teljes belső erodálódásához” – mondta a politológus a FigyelőNetnek.
Nincs alternatívája
Hozzátette: a pártelnök maradásának az a másik indoka, hogy továbbra sincs a párton belül Orbán Viktornak olyan alternatívája, aki egységes támogatást élvezne és hasonló kvalitásokkal rendelkezne (még az esetben sem, ha maga Orbán önként visszavonulna).
Egyetért ezzel Kumin Ferenc is. „Orbán Viktornak vállalnia kell a felelősséget a vereségért. A két forduló közötti magatartásából következtetni lehet arra, hogy ezt vállalja is, és bizalmi szavazást kér valamilyen formában maga ellen. Ennek kimenetele annak ismeretében kétséges, hogy a Fideszen belül nem látszik még egy közel is hasonlóan potens vezető, a második vonal jelentősen Orbán Viktor mögött halad, egyetlen személyiség sem emelkedik ki abból egyértelműen” – hangsúlyozta a politológus.
Mint a FigyelőNetnek elmondta, a vereség sem Orbánnak, sem a Fidesznek nem tesz jót, ugyanakkor nem tűnik reálisnak azonnali összeomlás-forgatókönyvekkel dolgozni. „Orbán Viktor nagyjából kétmillió magyar választó bizalmát élvezi, ami jelentős politikai tőke, nem illan el egyik napról a másikra. A Fidesz lehet a legvalószínűbb esetben a parlament legerősebb ellenzéki pártja, ennek elnöke Orbán Viktor, aki egyúttal természetesen országgyűlési képviselő is. Praktikusan nem tud eltűnni a közéletből” – véli Kunin Ferenc.
Újra kell gondolni a jövőt
„Az azonban bizonyos, hogy ha a pártelnök lecserélésére nem is, de a párt eddigi politikájának stratégiai szintű átgondolására szükségképpen sort kell keríteni. A szövetségi politika bizonyíthatóan megbukott és újra át kell gondolni, miként fér meg, sőt, megfér-e egyáltalán egymás mellett a kereszténydemokrata, konzervatív és vidék-agrár irányvonal egy párton belül” – hangsúlyozta Budai Bernadett.
Egy, az MDF számára készített szakértői tanulmány szerint a Fidesz veresége után három forgatókönyv képzelhető el: folytatja a jelenlegi, populista politikát (erre elemzők 30 százalékos esélyt adtak), újabb politikai irányváltás következik (ám elemzők szerint ennek mindössze 20 százalékos a valószínűsége). A legreálisabb forgatókönyv szerint radikalizálódik és még inkább jobbra tolódik.