Belföld

Mindenképpen a koalíció győz a kutatók szerint

A Tárki, a Szonda Ipsos és a Medián mandátumbecslései szerint a koalíció győzelme nem kérdés, csak annak mértéke.


Gyurcsány 55-65 között számít

Gyurcsány Ferenc, az MSZP miniszterelnök-jelöltje arra számít, hogy a koalíció jelöltjei az egyéni választókerületekben 55-65 mandátumot szereznek meg a parlamenti választások második fordulójában.

A Tárki a TV2 számára végzett mandátumbecslése szerint három lehetséges forgatókönyv létezik. A legvalószínűbb verzió az, hogy a két nagy párt nagyjából hasonló arányban tudta mozgósítani a szavazóit a második fordulóra. Így az MSZP 182, az SZDSZ 20 (azaz a kormánykoalíció összesen 202), a Fidesz-KDNP 171, az MDF pedig 12 mandátumra tehet szert. Ezen kívül – mindhárom forgatókönyv szerint – egy független tagja is lesz a parlamentnek.

Kevésbé valószínű a második forgatókönyv. Eszerint alacsonyabb részvétel mellett inkább a Fidesz szavazói bátortalanodnak el, és csak kisebb arányban mennek el voksolni. Ebben az esetben a koalíció összesen 212 mandátumos többséget szerezhet, igaz, az MSZP 189 mandátuma kevés az egyedüli többséghez, tehát mindenképpen marad a koalíció. Ekkor a Fidesz és szövetségesei 161, az MDF pedig 12 főt delegálhatnának az Országgyűlésbe.

A harmadik lehetőségnek ugyancsak kis esélyt adnak a kutatók. Eszerint az alacsonyabb részvétel oka inkább a kormánypárti szavazók elbátortalanodása. Ebben az esetben patthelyzet állhat elő: az MSZP 173 és az SZDSZ 20 mandátumával ugyanis a koalíció épp az 50 százalékot jelentő 193 mandátumot birtokolná, így az egy független és a 12 MDF-es képviselő döntésén sok múlhat.

A Tárki elemzésében abból indult ki, hogy a lényeg nem az általános részvételi arányban van, és nem is abban, hogy milyenek a kispártok átszavazási valószínűségei. Bár ezek a szempontok is számítanak, de a kutatók szerint az igazán lényeges az, hogy a két nagyobb párt egymáshoz képest milyen mértékben tudja mobilizálni a saját szavazóit. Azzal, hogy a két nagy tábor között lényeges mértékű átszavazás lenne, nem számoltak a szakértők.


A Szonda szerint 206 mandátummal nyer a koalíció


A még kiadó 110 mandátum becsült megoszlása a Szonda Ipsos szerint az MSZP 58, a Fidesz-KDNP 45, az SZDSZ 5, az MDF 1, a Független képviselő 1 mandátumot ért el. A Medián becslése szerint az MSZP 63, a Fidesz-KDNP 41, az SZDSZ 4, az MDF 1, Független képviselő pedig 1 mandátumot ért el – hangzott el az Magyar Televízióban.


Ezalapján a 386 tagú országgyűlés a Szonda Ipsos becslése szerint a következőképpen fog megoszlani: 186 hely lesz a szocialistáké, 167 képviselője lesz a FIDESZ-KDNP-nek, az SZDSZ 20 helyet foglalhat el, az MDF 12-t, és 1 független képviselő is a parlament tagja lesz.

Századvég: koalíciós túlsúly

A Századvég becslése szerint a következő országgyűlést 189 szocialista, 20 szabaddemokrata, 165 FIDESZ-KDNP által delegált és 11 MDF-es képviselő alkotja majd.

A Mediánnál 209 a koalíciónak


A Medián előrejelzése szerint az MSZP 190 képviselőt delegálhat az országgyűlésbe, a FIDESZ-KDNP 164-t, az SZDSZ 19-et, az MDF 12-t, és 1 független képviselő is helyet foglalhat.


Gallup: a billegő körzetekben pár szavazat fog dönteni


Gallup intézet a “billegő” körzetekben végzett április 10-i és április 20-i telefonos vizsgálat eredményei között nem volt lényeges különbség, ami arra utalhat, hogy ezekben a körzetekben továbbra is néhány szavazat dönthet a győztesről. A cég kutatása szerint akik a második fordulóban az MSZP által támogatott jelöltre szándékoznak szavazni, csak 10 százalék nem biztos abban, hogy a második fordulót is az MSZP nyeri. A második fordulóban Fidesz által támogatott jelöltekre szavazók 51 százalék számára volt meglepetés az első forduló eredménye, míg az MSZP jelöltjére voksolni tervezők csupán 5 százaléka számára volt ez meglepő. Érdekes, hogy a Fidesz szavazók 32 százaléka azt gondolja, hogy a második fordulót az MSZP nyeri majd.


Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik