A Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal vádiratában, a hivatali visszaélés mellett, lőfegyverrel visszaélés és adócsalás bűntette, továbbá hűtlen kezelés, illetve magánokirat-hamisítás vétsége is szerepel.
A volt főkapitányt hivatali visszaéléssel, hűtlen kezeléssel és magánokirat-hamísítással vádolják – mondta el Borbély Zoltán, a Napló című veszprémi napilap információját megerősítve.
Sutka Sándor mellett vádat emeltek két volt helyettese, a főkapitányság közbiztonsági és gazdasági igazgatója ellen, továbbá a Debreceni Városi Rendőrkapitányság jelenlegi vezetője, a főkapitányság műszaki osztályvezetője, egy rendőrségi gépkocsivezető és három civil személy ellen.
A vád szerint a rendőri vezetők megsértették az ellenérték fejében végzett rendőri tevékenységre vonatkozó rendeletet és jogellenesen utaltak pénzt egy alapítvány számlájára.
Az eljárás során a vádlottak következetesen tagadták bűnösségüket, esetenként tettek ugyan ténybeli beismerő vallomást, de álláspontjuk szerint egyik terhükre rótt cselekménnyel sem sértették meg a büntető törvénykönyv rendelkezéseit.
Sutka Sándor rendőrtábornok nevét a közvélemény korábban azzal a levéllel összefüggésben is megismerhette, melyben Hajdú-Bihar megyei főkapitányként a megyei főügyész-helyettest tájékoztatta arról, hogy a Debreceni Vagyonkezelő Rt. gazdálkodásával kapcsolatos nyomozás során felmerültek Kósa Lajos debreceni fideszes polgármester bűnszervezetben való részvételére vonatkozó információk.
A Népszava 2004 májusában közölte a hónapokkal korábbi levelet, melyről utóbb Sutka Sándor és a megyei főügyész is kijelentette, hogy hamisítvány. Kósa Lajos nem volt gyanúsítottja a Debreceni Vagyonkezelő Rt. ügyében indult nyomozásnak. A Népszava egyik újságírója ellen azonban, a levél közlése nyomán, államtitoksértés miatt, vádat emelt a Fővárosi Főügyészség.