Urbán András, a HNT főtitkára a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón elhangzottak kapcsán elmondta: a krízislepárlásra azért van szükség, mert a múlt évi szőlőtermésből, mintegy 4,8 millió hektoliter bor került a pincékbe. Így még a múlt év november végi felmérés szerint 5,5 millió hektoliter bor volt a tárlóhelyeken. Ez a mennyiség ez év tavaszára – a március 15-i adatok szerint is – is csak mintegy 4,5 millió hektoliterre csökkent.
Ehhez a készlethez hozzá kell még számolni azt a mintegy 3,5-4 millió hektoliterre tehető idei újbort, amelyet ebben az évben állítanak elő várhatóan majd a borászok az idei szőlőtermésből.
Urbán András szerint a jelentős bormennyiség oka, hogy a magyar borexport a múlt évben rendkívül kevés, valamivel több mint 500 ezer hektoliter volt. Emellett a belföldi fogyasztás is visszaesett. Az így adódó jelentős bormennyiséget kívánja a HNT mérsékelni azzal, hogy krízislepárlási lehetőséget kér az Európai Uniótól.
Az asztali borok önköltsége jelenleg literenként mintegy 80 forint, míg a minőségi boroké 100 forint körül jár. A krízislepárlással előállított szeszért az önköltség 70 százalékát fizeti az Európai Unió. Az eljárás során a borból 96 százalékos tisztaszesz készül, amely az Európai Unió tulajdona lesz – mondta Urbán András.
Azért, hogy kiküszöböljék a hasonló helyzetek gyakori előfordulását, az Európai Unió várhatóan a krízislepárlás engedélyezésekor mintegy 5 ezer hektár szőlőültetvény kivágását is megköveteli majd Magyarországtól – vélekedett a szakember.
Jelenleg Magyarországon 82 ezer hektár borszőlő terület van. Ebből mintegy 77 ezer hektár a ténylegesen termő.