Belföld

Állami segítség létszámleépítéshez

Az idén minden eddiginél nagyobb összeggel, 13,5 milliárd forinttal támogatja a központi költségvetés az önkormányzati létszámcsökkentéseket. Az első ütemben azonban nem volt túl nagy érdeklődés a lehetőség iránt: összesen 127 település, illetve megye kért 687 millió forintot – értesült a Világgazdaság.

Az önkormányzatok a legnagyobb foglalkoztatók, mintegy 450 ezer közalkalmazott és negyvenezer köztisztviselő dolgozik ebben a szférában. Az állam nem kötelezheti leépítésre a helyhatóságokat, de a központi hozzájárulás erre ösztönöz, mert így az elbocsátott dolgozók jogszabályban előírt járandóságainak kifizetése nem a helyi büdzsét terheli. A rendelkezésre álló támogatást egyrészt a közszféra meghirdetett korszerűsítési programja miatt növelték meg jelentősen a tavalyihoz képest. Másrészt az idén kezdődő Prémium évek programot (ebben azok vehetnek részt, akik az öregségi vagy az előrehozott öregségi nyugdíjra való jogosultságot három éven belül elérik, legalább 25 éves munkaviszonyt igazolnak, munkáltatójuk pedig a felmondás helyett legalább négy órában, részmunkaidős, határozott időre szóló szerződéssel foglalkoztatja időarányos munkabérért) is ebből finanszírozzák, ám az első ütemben mindössze két dolgozó részvételét jelezték a települések, ehhez kértek hozzájárulást.

A támogatást minden helyhatóságnak megítélik, ha megfelel az előírt feltételeknek. Most azonban a kérelmezők csaknem felét vissza kellett utasítani. A szabályozás szerint ugyanis a Belügyminisztérium csak a dolgozók tényleges elbocsátása után utalja át a pénzt. Sok önkormányzat azonban már akkor kérte az állami hozzájárulást, amikor még a törvényben előírt járandóságokat sem fizette ki.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik