A rendszerváltás óta 40 százalékkal nőtt a felsőoktatási kollégiumi férőhelyek mennyisége, a nappali tagozatos hallgatók száma azonban 180 százalékkal emelkedett – közölte Szabó. Hozzátette: ma Magyarországon 50 ezer kollégiumi férőhely van, ez azt jelenti, hogy a nappali tagozatos hallgatók 23 százalékának jut kollégiumi ellátás. A politikus kiemelte: tíz év lemaradását kell pótolni, tíz éve nem épült Magyarországon új kollégium, és nem volt nagyobb szabású kollégiumi rekonstrukció sem. Mint mondta, nemcsak újak építésére van szükség, hanem a régi, lelakott helyek felújítására is.
A nagyobbik kormánypárt képviselője elmondta azt is, hogy a kormány a múlt héten úgy döntött: kategóriákba kell sorolni a kollégiumi férőhelyeket. A besorolásnál három szempontot vesznek figyelembe: milyen állapotban van maga az épület, milyen állapotban van a vizesblokk, és hány diák lakik egy szobában – tette hozzá. Ezek alapján négy komfortfokozat lesz, aminek következtében négyféle térítési díjat kell a diákoknak fizetniük, komfortfokozatonként emelkedően – jegyezte meg.
Kornél, az MDF alelnöke az MTI-nek elmondta: Szabó Zoltán csúsztat, mivel a 175 milliárd forintos beruházást nem a kormány, hanem a magántőke finanszírozza. Mint mondta, az előző kormány idején 2500 új kollégiumi férőhely épült, míg a jelenlegi kabinet az ígért 10 ezer hellyel szemben 100-200-at adott át eddig, és elmaradt a kollégium-felújítási program is. A Fidesz szerint a kormány lemondott választási ígérete teljesítéséről, mivel a tízezer új férőhely nem épül meg 2006-ig.