A világ harmadik számú pénzügyi szolgáltatójának londoni befektetési irodája havonta ad ki feltörekvő piaci valutaárfolyam-kockázati listát, amelyet már egy éve rendre a forint vezet. A februári listán azonban a forint abba a zónába került, amelyben a bank meghatározása szerint “nagyon magas” a jelentős, azaz 5 százalék feletti leértékelődés kockázata.
A kockázatokat az árfolyamkilengések veszélye alapján súlyozó listán 5-től 20 pontig terjed a kockázati mutató. Magyarország árfolyamkockázati megítélése az előző havihoz képest csaknem másfél ponttal emelkedve – a vizsgált feltörekvő piaci valuták közül egyedüliként – a 15 pontos szint fölé került, ahol a BoA előrejelzési modellje szerint 51 százalékos a valószínűsége a valuta 5 százaléknál nagyobb külső értékvesztésének.
Callum Henderson, a Bank of America vezető londoni valutaelemzője az új lista kiadása után azt mondta: a modell számos piaci és makrogazdasági jelzőszám – folyómérleg, költségvetés, monetáris bázis, kötvényhozam-felárak – kombinációjából áll össze. Most ez a modell azt jelzi, hogy jelentősen megnőtt a kockázata egy magyarországi valutaválságnak “valamikor az év folyamán” – mondta Henderson, aki szerint azonban a modellből az nem derül ki, hogy ha egyáltalán bekövetkezik a valutaválság, az mikorra várható.
Arra a kérdésre, hogy a Bank of Americánál hogy határozzák meg a valutaválság fogalmát, a szakértő azt mondta: a cég 5-10 százalék közötti (külső) értékvesztést tekint valutaválságnak. Hozzátette: a (magyarországi) alapmutatók a jelenleginél lényegesen gyengébb forint-euró árfolyamot indokolnának.
Henderson azt mondta, hogy a Bank of America a negyedik negyedévre 280 forintos euróárfolyammal számol.