David Reeder, a Természetvédelmi Világalap (WWF) Duna-Kárpát irodájának Dráva-koordinátora a tüntetést követő sajtótájékoztatón elmondta: a horvát vízgazdálkodási feladatokat ellátó állami Hrvatska Voda vállalat a Dráva Varazsd feletti 20 kilométeres szakaszán olyan méretű kavicstermelésbe fogott, amely nemcsak a páratlan természeti kincsekkel bíró helyi tájat pusztítja el, de az alsóbb szakaszokon is jelentős károkat okozhat.
A beavatkozás miatt a magyarországi Dráva-szakaszon kiszáradhatnak egyes természeti területek, és süllyedhet a part menti talajvíz-szint is – állította a szakértő. Magyarázata szerint a magyar folyószakaszon a kitermeléssel megszűnhet a kavicsutánpótlás, amitől a meder mélyül, és ez vezet a talajvíz csökkenéséhez. David Reeder hozzátette: ez a folyamat hozzájárulhat a Duna-Dráva Nemzeti Park Dráva-menti területein az ökológiai egyensúly megbomlásához.
Helena Hecimovic, a horvát Dráva Liga vezetője beszámolt arról, hogy az állami cég megbízásából a horvát Vodi Granja d.o.o. tavaly óta vesz ki kavicsot a Dráva érintett részéről, és ezzel együtt az elkövetkező években összesen hétmillió köbmétert kívánnak kitermelni. David Reeder összehasonlításként említette, hogy a Dráva magyar folyószakaszán évente 100 ezer köbméter kavicsot nyernek ki, ami környezetvédelmi szempontból még elfogadhatónak tekinthető.
Helena Hecimovic szerint Horvátországban a felgyorsult autópálya-építésekhez szükséges alapanyag-termelés a Dráva Varazsd feletti szakaszánál visszafordíthatatlan ökológiai következményekkel járhat.
Ulrich Eichelmann, a WWF Ausztria programvezetője kitért arra, hogy a folyók jó ökológiai állapotának fenntartását az Európai Unió vízkeret irányelve írja elő. – Ha Horvátország a jövőben csatlakozni kíván a közösséghez, akkor éppen fordítva kellene gondolkozni a Drávával kapcsolatban – fogalmazott.
A demonstrációra halnak öltözött környezetvédők a parlament előtti téren tréfás műsort adtak elő, amellyel a kavicskinyerés általuk sérelmezett következményeit szemléltették, és a munkahelyükre érkező képviselőknek, politikusoknak jelképesen egy-egy kavicsot adtak, rajta a megajándékozott nevével.
A ceremónia végén a civil szervezetek Zlatko Tomcic parlamenti elnöknek petíciót nyújtottak át, amelyben a kavicskitermelés beszüntetését és a folyószakaszon eddig okozott károk helyreállítását követelték. A környezetvédők a memorandumban kérték azt is, hogy más kavicstermelési módszerek megvitatására szakbizottság alakuljon.
