Még a NASA-nak sem sikerült, amit a magyar csillagászok elértek

Sikerült pontosan meghatározni az emberiség történetében valaha észlelt és megörökített legfényesebb gamma-felvillanás csúcsértékét az első magyar fejlesztésű kisműholddal.

Sikerült pontosan meghatározni az emberiség történetében valaha észlelt és megörökített legfényesebb gamma-felvillanás csúcsértékét az első magyar fejlesztésű kisműholddal, a GRBAlphával – írja az MTI az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) közleménye alapján.

A 2022. október 9-én megfigyelt GRB 221009A jelű gamma-felvillanás volt az emberiség történetében észlelt legerősebb, sikeresen megörökített gamma-felvillanás, amit számos nagy műszer, többek között a NASA által üzemeltetett Fermi-műhold (Fermi Gamma-Ray Observatory) is megfigyelt. A felvillanás csúcsértékét azonban ezek a nagyobb műszerek nem tudták pontosan meghatározni. Erre csupán a GRBAlpha volt képes 10 × 10 × 10 centiméteres kis méretének és az innovatív detektorfelépítésnek köszönhetően.

A gamma-felvillanások az ismert Világegyetem legenergetikusabb eseményei, tanulmányozásukkal betekintés nyerhető nagy tömegű csillagok végső robbanásaiba, valamint fekete lyukak születésének folyamatába is.A GRBAlpha a világon jelenleg a legkisebb csillagászati műhold, több alrendszerét a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet kutatói fejlesztették ki magyar-japán-szlovák-cseh együttműködésben, és a küldetést jelenleg a brnói Masaryk Egyetemmel, illetve a Kassai Műszaki Egyetemmel közösen valósítják meg.