Koronavírus: mikor lesz vége a járványnak?

Mindenkit ez a kérdés foglalkoztat, főleg, miután a tetőzés dátumaként elhangzott május 3. A válasz: nem tudjuk, de íme, néhány lehetséges forgatókönyv.
Kapcsolódó cikkek

Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap az ajkai Magyar Imre Kórházban tartott, előzetes bejelentés nélküli ellenőrzésén többek között arról is beszélt, hogy szakemberek szerint az új koronavírus okozta járvány május 3-án fut fel a csúcsra. Érthető módon ettől a pillanattól kezdve milliók kezdték vágni a centit, a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azonban kissé árnyalta a képet: a legkorábbi lehetséges tetőzés a május 3-i időpont.

Mire számítsunk? Mikor lesz vége a járványnak? Erről posztolt Facebook-oldalán Dr. Kemenesi Gábor virológus, a PTE Szentágothai János Kutatóközpontjának munkatársa, a Koronavírus Kutató Akciócsoport tagja.

Ha a mostanihoz hasonló járványok által jelentett fenyegetésre gondolunk, akkor vége majd a globális változások sorozatát követően lesz, amennyiben tűrhető mértékűre csökken az emberi hatás a bolygóra nézve – erre valószínűleg a mi életünkben nem kerül sor. Ha a jelenlegi SARS-CoV-2 járványra gondolunk akkor csakis a vakcina széleskörű elérhetővé válásakor.

A többi dátum és előrejelzés, a sok ismeretlen és felmérhetetlen tényező miatt csupán elméleti lehetőség.

Ezekre természetesen a döntéshozatalban szükség van (viszonyítani kell valamihez), biztosnak azonban egyetlen becslés és modellezés sem tekinthető.

Mikor fog tetőzni?

A tetőzés leginkább a napi esetszámok mennyiségének stagnálását majd azt követő csökkenő tendenciájának kezdetét jelentheti. Ebből logikusan következik, hogy ideális esetben ez a járványgörbe közepe, így a történések felénél vagyunk (belföldön!). Míg az első felénél a csúcs mihamarabbi eléréséért folyt a küzdelem, a leívelő ágon a tendenciák megtartása lesz a cél. A fő törekvés a járvány újbóli berobbanásának megakadályozása lesz.

Ehhez nagyon komoly társadalmi fegyelem és együttműködés kell majd. Számtalan forgatókönyv létezik, íme néhány lehetséges:

Az arany középút megtalálása

Ameddig a világ bármely helyszínén jelen van a vírus, folyamatos kockázata lesz a visszatérésnek, így több tekintetben megváltozott világ vár ránk legalább a következő egy év folyamán, a vakcina széleskörű eléréséig.

Figyelve a jeleket és levonva a tanulságokat, a legfontosabbak a potenciális járványos gócpontok, zárt kisközösségek: Szingapúrban éppen külföldieknek fenntartott munkásszállókon tombol a járvány, a világ számos táján egészségügyi és szociális ellátóintézmények jelentenek termékeny mikroközösséget a vírus számára – ahol gyorsan és hatékonyan tud terjedni.

Az arany középút megtalálása és az azon történő navigálás most a vezetők és szakemberek feladata, kulcsfontosságú a gazdaság és a társadalom működtetése és a vírussal való küzdelem is. Bizonyosan lesznek mindkét oldalon veszteségek, de ez egy újfajta helyzet világunk számára, ahol a győzelem kulcsát a küzdelem közben kell megtalálnunk – zárja sorait a szakember.

Kiemelt kép: 24.hu/Mohos Márton