A szél is befújhatja a veszélyes férgeket

Az orsóférgek macskákra és gyerekekre jelentenek nagyobb veszélyt.
Kapcsolódó cikkek

A társállatok testi és szellemi jólétéről, egészségéről gondoskodni nemcsak kötelesség, hanem jól felfogott érdek is: az elhanyagolt kutyák, macskák ránk is veszélyes parazitákat, kórokozókat terjeszthetnek. A minap számoltunk be például arról, hogy az egyre több kutyában megjelenő, a bőrférgességet okozó Diofilaria repens, ha a heréket ugyan a hírekkel ellentétben nem is érinti, de az emberi testbe kerülve is okozhat problémákat.

Most a macskákról lesz szó és maradunk a férgeknél, az őket érintő élősködőkről kérdeztük Dr. Sóki Annamária gyógyszerészt, a Bayer Hungária Kft. szakértőjét. Félreértés ne essék, nem az állatokkal való együttélést akarjuk démonizálni, épp ellenkezőleg: azt próbáljuk bemutatni, mennyire apró odafigyeléssel lehet tökéletes a harmónia. De ehhez előbb meg kell ismerkedni a veszélyekkel.

A szél fújja be, és megölheti a kicsit

Macskákban a leggyakrabban előforduló, az emberi szervezetben is boldoguló parazita az úgynevezett orsóféreg. Teljesen objektíven tekintve rendkívül ügyes élőlényről van szó, amely kiváló túlélési stratégiát dolgozott ki: a fertőzéshez nem szükséges, hogy a cica „kinti” vagy „kijárós” legyen, az apró féreglárvákat a gazdi is haza viheti a cipője talpán, de akár még a szél is befújhatja az ablakon.

Az állat szervezetében az élősködő akár 10 centiméteres »féreggé« is fejlődhet, és szervi problémákat, vagy – mivel tápanyagait a gazdatesttől vonja el – hiánybetegségeket okozhat

– mondja a 24.hu-nak a szakember.

Felnőtt állatnál a legritkább esetben okoznak klinikai tüneteket, ürülékben vagy hányás során vehetjük észre a kifejlett férgeket. A cicába elsősorban fertőzött kisemlősök elfogyasztásával, féreglárvákat tartalmazó és nem kellő alapossággal főzött húsokból, sőt anyatejjel is eljuthat. Utóbbi azért nagy baj, mert kölykökben az orsóféreg igen veszélyes: légzőszervi tünetekhez, lesoványodáshoz és elhulláshoz vezethet. Az orsóférgektől szenvedő kismacska legfőbb ismertetőjele, hogy rendkívül sovány, miközben a hasa fel van puffadva.

Fotó: Beentree / Wikipedia

Emberben is durva lehet

Emberi szervezetben is elsősorban a bélrendszert érintik, a kifejlett férgek jelenléte a bélben tünetmentes, amíg kevesen vannak. Súlyos fertőzés esetén azonban görcsös hasi fájdalmak jelentkezhetnek, bélelzáródást okozhatnak.

Jelenlétük gyermekeknél okozhat komolyabb panaszokat, úgy mint kóros lesoványodást, felszívódási zavarokat, illetve az ezek nyomán kialakult hiánybetegségeket. Jelentkezhet bélelzáródás, alhasi diszkomfortérzés, illetve gyakori tünet a végbélnyílás intenzív viszketése.

A vérben keringő lárvák ritkán, de a tüdőbe is eljuthatnak, hőemelkedést, köhögést, véres köpetet, asztmás, sípoló légzést, fulladást, szegycsont alatti fájdalmat, akár tüdőgyulladást is okozhatnak.

A macskát kell védeni

Az orsóférgek csak egy a paraziták közül, amelyek ránk, emberekre is hatással lehetnek, vannak náluk „jobbak” és „rosszabbak” is. A lényeg, hogy a védekezés az állatokon vegye kezdetét egy rendkívül egyszerű eljárással, a féreghajtással.

Ehhez nyilván érdemes állatorvos tanácsát kikérni, a szakember csak egy alapvető különbségre hívja fel a figyelmet. Vannak olyan készítmények, amelyek az emésztőrendszeren végigseperve a kifejlett bélférgeket elpusztítják és a bélsáron keresztül száműzik azokat az állat szervezetéből. Hatásuk viszont legfeljebb egy-két napig tart, és a cica szervezetében különböző fejlődési stádiumban lévő paraziták ettől még zavartalanul kifejlődhetnek pár napon belül.

A másik a lárvák és a kifejlett alakok ellen is hat, illetve az egyes szervekbe, szövetekbe esetlegesen betokozódott féreglárvákat is kihajtja. Ezek a készítmények hosszan, több hétig tartó védelmet nyújtanak az újbóli fertőzéssel szemben, de a megfelelő kezelés kiválasztásához tényleg ajánlott állatorvos tanácsát kérni.