Az ingatlanlufi csúcsa: a budapestnyi méretű város, ahol csak pár ezren élnek

A hatvanas évek Amerikájának hirtelen kipukkanó ingatlanlufija számos furcsa szellemvárost eredményezett. Bemutatjuk a legbizarrabbat.
Kapcsolódó cikkek

A hatvanas évek Amerikájában úgy tűnt, hogy a lakásvásárlási láz sosem ér majd véget, így az addig lakatlan, sivatagos területeken sorra emelkedtek ki a kisebb-nagyobb városok – ilyen település lett volna az 527 négyzetkilométernyi (Budapestet 525 km2-en fekszik) California City is, amely a semmiből egy pillanat alatt – területe alapján legalábbis – Kalifornia harmadik legnagyobb, ám mégis ürességtől kongó településévé vált.

A város utcahálózatát pillanatok alatt kialakították, a házak viszont csak nem kezdtek el sokasodni a semmi közepén fekvő óriási területen.

California City-t ma alig több, mint tizennégyezren lakják, jó részük a közeli Edwards légibázis, a javítóintézettel egybeépült börtön, valamint a Mojave Légi- és Űrrepülőtér dolgozója – Budapest lakossága ugyanakkor megközelíti a kétmilliót, bár nekünk nincs ilyen menő baseballcsapatunk és golfpályánk.

A területet egyébként 1958-ban vásárolta meg egy szociológiaprofesszorként talán egy fokkal sikeresebb befektető, Nat Mendelsohn, hogy itt hozza létre az elvárások szerint rövidesen majd méreteiben és fejlettségében is Los Angelesszel rivalizáló modellvárosát, mely hét évvel később, 1965. decemberében nyitotta meg a kapuit a betelepülők előtt.

A városról nemrégiben Chang Kim készített egy tökéletes fotósorozatot, melynek legszebb darabjait most mi is bemutatjuk.