Ezek a leghajmeresztőbb Stonehenge-másolatok

A négy évezreddel ezelőtt, máig titokzatos céllal épült kőköröket az elmúlt harminc évben rengetegen próbálták művészeti alkotásként újraértelmezni.  Ezek közül most nyolcat mutatunk be.
Kapcsolódó cikkek

A nebraskai Alliance határában álló, Jim Reinders által épített Carhenge nevéhez híven autókból készült. Az elkészítéséhez felhasznált harminckilenc, szürke porfestékkel bevont autó mindegyike amerikai gyártmány.

A 29 méteres kört alkotó járművek 1987-es felállítása óta eltelt majd három évtizedben egy egész sornyi más, autós témájú mű lepte el a környéket.


Fotó: Wikimedia Commons, Neal Wellons, Chris M. Morris

A berlini fal leomlása után készült el a Tankhenge, amely jó szögből nézve éppen keretbe foglalta a Recichstag épületét.

Fotó: Clonehenge, Gestalten és Michael Day

Az új-mexikói Santa Fe közelében állt Fridgehenge, melyet majdnem egy évtized után, 2007-ben tüntettek el a környék lakóinak tömeges panaszai miatt.

Fotó: Dixie Wells, Jarrod Lombardo és Shiree Schade

A teljes egészében polisztirolhabból készült Foamhenge, Mark Cline munkája, amely 2004 óta áll a Virginia állambeli Natural Bridge-ben. Az elmúlt tizenegy év időjárásváltozásai kissé betettek a műnek, így mára részben egy faszerkezet tartja egyben.

Fotó: Wikimedia CommonsRyan Lintelman és Alun Salt

A mára lebontott, egykor a dél-kaliforniai Myrtle Beach egyik vidámparkjában, a Freestyle Music Parkban állt Phonehenge, melyet néhány brit telefonfülkéből építettek 2004-ben.

Fotó: Sam Howzit, Bertram Ernest és Kayt

Banksy a 2007-es Glastonbury Festivalon szétfirkált mobil WC-kből próbálta meg elkészíteni Stonehenge mását. Döntsék el, sikerült-e neki.

Fotó: Wikimedia Commons

Az Írországhoz tartozó Achill szigetén álló Achill-henge

A száz méteres kört formázó, négy méter magas gyűrű harminc betonoszlopból épült fel mindössze egy hétvége alatt. A környező földek tulajdonosa, Joe McNamara 2011 novemberében engedély nélkül helyezte el az alkotást, melynek eltávolítására több alkalommal is felszólították, de ennek nem tett eleget.

Azóta a betongyűrű több művészeti alkotást is hordozott már magán, a környékbeliek pedig elfogadták azt.

Fotó: seequinn és Janek Kloss

A felfújható Stonehenge, Jeremy Deller 2012-es munkája, amely az elmúlt években a világ majdnem minden táján megfordult már.

Fotó: detnk, Time Out és Archpaper