Az OLAF vizsgálja a magyar Microsoft ügyét

Részleteket nem árultak el.

Az EU Csalás Elleni Hivatala (OLAF) vizsgálatot indított annak érdekében, hogy kiderítse, történt-e csalás az Európai Regionális Fejlesztési Alapok és az Európai Szociális Alapok által társfinanszírozott szoftverlicencek értékesítésekor – erősítette meg a Népszavának az OLAF sajtóosztálya.

Mivel folyamatban lévő vizsgálatról van szó, ennél több információt nem adhatnak ki, és hozzátették azt is, hogy attól, hogy az OLAF vizsgálja az ügyet, nem jelenti azt, hogy az érintett személyek, illetve szervezetek szabálytalanságot vagy csalást követtek el. Jávor Benedek még EP-képviselőként ősszel fordult panasszal a hivatalhoz az ügyben.

Az a napokban derült ki, hogy a Microsoft Magyarországnak a világcég Egyesült Államokban lezajlott vizsgálata után létrejött peren kívüli egyezség keretében 8,8 millió dollár (2,6 milliárd forint) bírságot kell fizetnie, miután a hatóságoknak elismerte, hogy 2013-tól 2015-ig „egy vezető tisztviselője és több alkalmazottja részt vett” egy manipulált beszerzésekre és vesztegetésekre épülő ügyben.

A nyomozati anyagok szerint:

Az üggyel kapcsolatban 2017 decemberében két hosszabb cikk is megjelent a 24.hu-n: az egyikben arról írtunk, hogy miután az amerikai anyavállalat korrupciógyanús ügyleteket vizsgált a magyar leányvállalatnál, több ember is távozott a cégtől és felmondták a legnagyobb kormányzati beszállítók Microsoft-termékekre vonatkozó értékesítési engedélyét; a másikban pedig arról, hogy a váratlan döntés nagyon fájó sebet ejtett a korábbi partnercégein.

Kiemelt kép: a Microsoft Magyarország épülete Budapesten, MTVA/Bizományosi/Jászai Csaba