Egy éven belül atombombája lehetne Iránnak

Ha Irán betartja ígéretét, és tényleg felgyorsítja az urándúsítást, akkor akár belátható időn belül elegendő fűtőanyaga lehet egy nukleáris fegyverhez.
Kapcsolódó cikkek

Donald Trump amerikai elnök a várakozásoknak megfelelően a Fehér Házban tartott kedd esti sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy az Amerikai Egyesült Államok felmondja az iráni atomalkut és visszaállítja a szankciókat, majd rögtön ezután határozatot írt alá a döntéséről.

A sajtótájékoztató után Hasszán Rohani iráni elnök szinte azonnal reagált. Kimért hangvételű válaszában pszichológiai hadviselésnek nevezte Trump húzását, hozzátéve, ez egy olyan háború, amit az USA nem tud megnyerni. Arról is beszélt, az Egyesült Államok sosem tartotta be nemzetközi kötelességeit és úgy fogalmazott, sajnálja az amerikai állampolgárokat.

Közölte, hogy országa az atommegállapodásról egyeztetni fog európai partnereivel, Kínával és Oroszországgal, viszont ha az eredmény nem megfelelő, akkor felgyorsítják az urándúsítást, ami a nukleáris fegyver előállításához szükséges.

Hasszán Rohani sajtótájékoztatója
Fotó: Iráni Kormány / Anadolu Agency / AFP

Ali Hámenei, Irán legfelsőbb vezetője szerdán újságírók előtt azt mondta, ekkora őrültséget nem lehet csinálni. Szerinte Trump legalább tízszer hazudott a beszédében, amelyben megfenyegette az iráni népet és a teokratikus kormányt is.

Mindeközben szélsőséges iráni képviselők a parlamentben gyújtottak lángra egy amerikai papírzászlót és azt kiabálták,

halál Amerikára!

Bár önmagában a zászlógyújtogatás bevett szokás az iráni politikusok körében, a megfigyelők szerint emberemlékezet óta ez volt az első alkalom, hogy a parlamentben cselekedtek így.

Ami más országok reakcióját illeti:

Angela Merkel a CDU ülésén megerősítette, hogy Franciországgal és az Egyesült Királysággal továbbra is elkötelezettek a szerződés iránt
Fotó: Michael Kappeler dpa/ AFP

Mikor lenne az urándúsításból atombomba?

Rohani az utóbbi hetekben, hónapokban többször is azzal fenyegetőzött, hogy ha Amerika felbontja az alkut, akkor Irán készen áll felgyorsítani az urándúsítást.

Hogy a nukleáris fegyver elkészítése mennyi időbe telhet, az több mindentől függ:

Szakértők szerint mostantól számítva 8-10 hónap kellene Iránnak ahhoz, hogy újraépítse dúsítókomplexumát és elegendő uránt dúsítson benne. Ez ugyanakkor még mindig csak az első lépés, mert a fűtőanyagot fegyverbe kell tölteni.

Technikusok dolgoznak egy urániummal foglalkozó üzemben Teherántól nemm messze 2005-ben Fotó: Behrouz Mehir / AFP

Kiszivárgott dokumentumokból az derült ki, hogy Irán évek óta tanulmányozza ezt a folyamatot, a robbanófejek tervezésében hatalmas előrelépést tettek.

Mivel a megállapodás értelmében Iránnak el kellett adnia az uránkészlete jelentős részét, most alig valamivel több mint száz kilogramm van nekik belőle, ami még egyetlen nukleáris fegyver előállításához sem elég. Előbb tehát uránt kéne beszerezni ahhoz, hogy dúsítani tudják.

Irán már régebben közölte, hogy nem akarják a jövőben használni az idejétmúlt centrifugáikat, és már profi modelleken dolgoztak, mielőtt megkötötték a szerződést. De az alku értelmében az elkövetkező hét évben nem folytathatják a kísérletezést.

Az egyébként nem túl valószínű, hogy Irán csak úgy megszegi az alkut, a közeljövőben legalábbis szinte biztosan nem. Sok értelme nem lenne, amíg a többi országgal nem ült tárgyalóasztalhoz, mert az ország gazdasága beleroppanhatna.

Az utóbbi években, főként az atomalku hatására, Iránban fellendült a gazdaság, de továbbra is törékeny, a szankciók pedig súlyosbíthatják a helyzetet. Néhány hónap alatt hatalmasat zuhant az iráni riál az amerikai dollárral szemben, a pénznem egy év alatt elvesztette értéke 22 százalékát, a feketepiacon pedig még meredekebb volt a visszaesés. Emiatt az importcikkek megdrágultak, sok iráni pedig elkezdte dollárba és euróba fektetni a pénzét. Az amerikai szankciók erős gazdasági következményekkel járhatnak, főleg a nemzetközi piacon.

Akik még nagyot buknak

Kiemelt kép: AFP