Szijjártó: az EU is igazolta a „Déli nyitást”

A hazai diplomácia vezetője szerint az uniós külügyminiszterek tanácskozása magyar kormány döntéseinek helyességét támasztotta alá. Úgy véli, az Afrikáért folytatott versenybe időben szálltunk be, szemben az elkésett Keleti nyitással.
Kapcsolódó cikkek

Az uniós külügyminiszterek hétfői brüsszeli tanácskozásukon arra az álláspontra helyezkedtek, hogy mind politikai, mind gazdasági szempontból stratégiai fontosságú, hogy Európai Unió együttműködjön Afrikával – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter magyar újságíróknak nyilatkozva.

A miniszter elmondta, hogy a magyar kormány “Déli nyitás” politikájáról meghozott döntésének helyességét igazolja, hogy az Európai Unió stratégiai fontosságú kérdésként fogalmazza meg, hogy Afrikában vezető szerepre tegyen szert.

Nagy a verseny Afrikáért

Szijjártó Péter bejelentette, hogy az Eximbank a magyar befektetők, beszállítók jobb pozícionálása érdekében 3 millió euróval járul hozzá az Európai Bizottság és kilenc uniós tagállam által 2007-ben létrehozott, 800 millió eurós EU-Afrika pénzügyi alaphoz. Magyarország emellett a Világbanknak ahhoz az alapjához is csatlakozik, amely afrikai kereskedelmi bankokba fektet be pénzt.

A miniszter felhívta a figyelmet, hogy óriási a globális verseny az Afrikával való gazdasági együttműködésben, Kína és az Arab-öböl államai is jelentős erőfeszítéseket tesznek, hogy megvessék lábukat a kontinensen. A külügyminiszter úgy vélte, hogy a “Keleti Nyitást” megelőző időszakkal ellentétben, Magyarország időben kapcsolódik be ebbe a globális versenybe, és “nem fut a világ után”.

“Sikerült elkerülni azt a hibát, amely korábban a “Keleti Nyitást” megelőző időszakban jellemző volt, hogy nem kapcsolódtunk be egy globális gazdasági verseny keleti aspektusába, ezért kellett aztán sokkal több erőt és energiát mozgósítani ahhoz, hogy sikeresek legyünk” – magyarázta a miniszter.

A külgazdasági és külügyminiszter felidézte, hogy 2001 óta az afrikai kontinens átlagosan évi 5 százalékos gazdasági növekedést produkált, 2050-re pedig megduplázódhat Afrika lakossága.

A miniszter tudatta, hogy Magyarország három helyen, Ghánában, Angolában és Etiópiában nagykövetséget, Etiópiában, Angolában és Kenyában pedig kereskedőházat tervez nyitni.

Pénzért lobbizott az iraki keresztényeknek

A miniszter arra is kitért, hogy az Iszlám Állam elleni nemzetközi katonai fellépés keretében a kormány továbbra is elkötelezett amellett, hogy Magyarország 150, biztosítási feladatot ellátó katonát küldjön az észak-iraki, kurdusztáni Erbilbe.

Emellett a miniszter kezdeményezte – és a tanács foglalkozni is fog a kérdéssel -, hogy az Európai Bizottság nyújtson anyagi támogatást az Irakban földönfutóvá vált keresztény családok ellátásához. Szijjártó Péter elmondta, hogy káld keresztény egyház májusig tudja finanszírozni annak a mintegy 13 ezer családnak az ellátását, akik elveszítették otthonaikat. Ennek havi költsége havonta mintegy 1 040 000 dollár, Magyarország pedig azt szeretné, hogy Brüsszel pár hónap költségeit vállalja magára.