EP-vizsgálóbizottság: szégyen Varga Judittól, hogy összeesküvés-elméletekkel támad

A Pegasussal kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón elhangzott, a nemzetbiztonságot nem lehet mindenre indokként használni.

Az Európai Parlament különbizottsága Budapesten vizsgálta, hogyan használták Magyarországon a Pegasus kémszotfvert. A küldöttség többek között a kormányt is megkereste, hogy megtudja az okokat, de Varga Judit visszautasította a találkozót, mert állítása szerint a nemzetbiztonság nem uniós hatáskör.

A Fidesz korábbi pártcsaládjához, a jobbközép Európai Néppárthoz tartozó holland Jeroen Lenaers a Telex szerint keddi sajtótájékoztatóján ezzel kapcsolatban arról beszélt, az EU joganyaga alapján is világos, hogy

a nemzetbiztonságot nem lehet mindenre indokként használni, az nem egy „ingyen szabaduhatsz a börtönből” kártya.

Varga Judit a Facebookon közzétett posztjában „Soros-dollárbaloldalról” is írt a látogatással összefüggésben. Az Európai Néppárt frakciójában ülő Lenaers szerint őt aligha lehet baloldalisággal vádolni, a poszt pedig összeesküvés-elméletekkel támadta a bizottságot, ami „teljesen röhejes” és egy kormánytagtól „szégyen”. A találkozó elmaradása szerinte többet mond el a kormány hozzáállásáról a demokráciához, mint róluk.

Ami a konkrét Pegasus-megfigyeléseket illet, a küldöttség tagja, Sophie in ‘t Veld arról beszélt, az ilyen applikációk jelenleg a legnagyobb fenyegetést jelentik a demokráciára, mert sokféleképp alkalmasak arra, hogy a hatalom birtokosai meg is tartsák azt.

Lenaers szerint nagyon aggasztó, hogy a felügyeletet olyanoknak kellene ellátnia, akiket a kormány nevez ki. A képviselők találkoztak a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságot vezető Péterfalvi Attilával, aki korábban már elvégzett egy vizsgálatot az ügyben. A nyilvánosságra hozott eredmény szerint a nemzetbiztonsági szakszolgálat több olyan embernél is alkalmazta a Pegasust, akiknek a neve az elmúlt hónapokban megjelent a sajtóban, de a százas nagyságrendű eset mindegyike megfelelt minden törvényességi követelménynek.

Lenaers szerint főleg a vizsgálatról beszélgettek az adatvédelmi biztossal, de „nem voltak teljesen meggyőzőek” a válaszai. A képviselő úgy vélte, mintha a vizsgálat jobban összpontosított volna az újságírókra és a szervezetekre, amelyek napvilágra hozták az ügyet, mint a kormányra.

A Pegasus kémszoftverrel sok ártalmatlannak tűnő személyt figyeltek meg, de nem hallottunk megfelelő indoklást arra, hogy miért

– összegzett Lenaers.

Kapcsolódó
Varga Judit levélben tudakolja, van-e köze az Európai Bizottságnak a külföldi ellenzéki pénzekhez
Egyúttal kéri, hogy tekintsék kockázati tényezőnek az Európai Unión kívülről érkező kampánytámogatásokat.