Csak ámítás lenne a magyar bérrobbanás?

Ódákat zengenek a bérnövekedésről, máshonnan nézve meg nincs csoda. Hol az igazság?
Kapcsolódó cikkek

Miközben a gazdasági híradások és a kormányzati kommunikáció rendre a hazai bérek robbanásszerű növekedését állítja középpontba, egy másik szemszögből vizsgálva a kérdést – mint azt tette nemrég a Portfolio.hu-n megjelent cikk – úgy tűnik, mintha a csoda fele sem lenne igaz.

Ez az ellenmondásosnak tűnő eredmény késztette az Mfor.hu-t arra, hogy utánanézzen, valóban kamu-e a bérrobbanás. Azt találták, hogy a két statisztika módszertana, és a figyelembe vett adatok köre annyira eltérő, hogy simán lehet ekkora eltérés.

Ha tehát szigorúan az átlagkeresetre és a reálértékek alakulására vagyunk kíváncsiak, a munkaerőpiaci statisztikák által havonta közölt adat adhat valós piaci képet, állapították meg.

Ami pedig a bérrobbanást illeti: az elmúlt években az adó- és járulékcsökkentések, a különböző módon érvényesíthető kedvezmények ellenére sem volt akkora változás bruttó szinten, ami túlzottan elszakadna a termelékenységtől. Az egyén szintjén azonban érzékelhető változásokat okoztak ezek a kormányzati intézkedések nettó szinten – vonták meg a mérleget.

Kiemelt kép: Munkaerő toborzó szórólap. MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor