Gulyás Gergely: Soha nem volt ilyen szabad az SZFE

Zajlik a kormányinfó: főleg a koronavírusról van szó. A tesztek hatósági árasak lesznek, a kormány nem akarja, hogy leálljon újra az ország. AZ SZFE-ügybe a hivatalos magyarázat szerint nem akar beleszólni a kormány.

„A kormány a szerdai ülésén a leghosszabban a járványhelyzettel foglalkozott” – ezzel kezdte Gulyás Gergely a kormányinfót. Azt mondta a miniszter, hogy elkezdték kiértékelni az ülésen a nemzeti konzultáció eredményeit is.

Második hullám

A járvány második hulláma elérte Magyarországot is

– mondta a Miniszterelnökség vezetője, hozzátéve, hogy az első hullámban jól jól védekeztünk. A második hullámra pedig sikerült szerinte felkészíteni az egészségügyet. „Mindent beszereztünk, ami a védekezéshez szükséges” – fogalmazott a miniszter, van elég maszk, teszt és lélegeztetőgép is.

Nem engedhetjük meg, hogy a vírus tönkretegye a mindennapok normális életét

– magyarázta a kormány intézkedéseit Gulyás, azaz ahogyan Orbán Viktor is nyilatkozta reggel, nem készül a kormány kijárási korlátozások bevezetésére.

A miniszter arról beszélt, hogy a munkahelyeknek és a közoktatásnak működnie kell, de az emberi élet védelme a legfontosabb a kormány szemében. Ezért főleg a halálozási adatokat nézik.

A legfontosabb mutató nem az, hogy hányan betegszenek meg. Az emberi élet védelme a legfontosabb, ebben a tekintetben Magyarország továbbra is jól áll

– fogalmazott.

Szerinte a vírus behurcolása továbbra is a legnagyobb veszély. Erről a minap írtunk, hogy a kormánynak tanácsokat adó szakértők szerint sem igaz:

Már rég belföldön terjedt a vírus, amikor lezárták a határokat
A kormánynak tanácsokat tudósok már a határzár előtt jelezték, hogy alig vannak behurcolt esetek. A kormány azért lezárta a határokat, majd hátradőlt.

10 ezer milliárd forint áll rendelkezésre a védekezésre

– mondta Gulyás Gergely, majd részletezte, hogy mi mindent számolnak ebbe bele. Lényegében a hitelmoratóriumtól a maszkvásárlásig mindent.

A miniszter szerint a gazdasági adatok EU-s összehasonlításban megfelelőek. A júliusi munkanélküliségi ráta 4,7 százalék volt, ez 3 százalékponttal van az uniós átlag alatt.

A 24.hu azzal kapcsolatban kérdezte a minisztert, hogy mivel indokolták azt a korábbi kormányzati álláspontot, hogy nyáron külföldről hurcolták be Magyarországra a koronavírust, ugyanis ezt nem igazolják az említett statisztikák. Gulyás erre azt mondta, hogy erről a Semmelweis Egyetemen oktatóktól kaptak információt.

Kérdések, válaszok

Soha nem volt ilyen szabad az SZFE

– mondta félmosollyal az arcán Gulyás Gergely, azzal magyarázva ezt, hogy már nem az állam az intézményfenntartó.

A 24.hu arról kérdezte Gulyás Gergelyt, hogy miért zárták le a határt, ha a kormánynak tanácsokat adó tudóscsoport adatai szerint a behurcolás csak az esetek 11 százalékáért volt felelős. A miniszter azt válaszolta, hogy az innovációs minisztériumnak dolgozó csoport számaitól eltérő adatai vannak a kormánynak, és azok alapján döntöttek így, de ennél többet erről nem árult el.

A tesztkapacitás növeléséről sem mondott el konkrétumokat, csak azt, hogy megnövelték, és ha a helyzet úgy kívánja, újabb magánlaborokat vonnak be az állami tesztelésbe. Gulyás megerősítette, hogy a rendőrség foglalkozik a kontaktkutatással, szerinte el tudják látni ezt a feladatot úgy, hogy az erre a feladatra átirányított rendőrök nem okoznak szervezeti problémákat.

Nem ritka, hogy több száz kilométert utazó, hullafáradt mentős megy ki tesztelni
Olvasónk koronavírus-fertőzésének és tesztelésének történetéből kirajzolódik, milyen problémákkal küzd a népegészségügyi rendszer a második hullámban: a mentők túlterhelve rohangálnak, a rendőrök küzdenek a kontaktkutatás és a hatósági karantén ellenőrzésnek extra feladataival, a járványügy pedig köddé vált.

Azt is elmondta, hogy szerinte sincs rendben, amiről reggeli cikkünkben írtunk, azaz hogy akár több száz kilométerekről járnak tesztelni mentősök. A miniszter ezeket kivételes eseteknek nevezte, azt ígérte, nem fog ilyen nagy számban előfordulni, mert

Müller Cecília utasítására már a korábbinál kétszer több mentőautó foglalkozik teszteléssel.

Szintén kérdésünkre mondta el Gulyás, hogy szerinte Magyarországon nem fog az előfordulni, mint Floridában, ahol a fertőzések számának megugrását öt héttel követte a halálozások hirtelen megugrása is. A miniszter szerint az a különbség, hogy Floridába nagyon sok nyugdíjas költözik az USA minden részéről, és ezért az államnak kedvezőtlenebb a korfája a koronavírus felől nézve, mint hazánknak.

Kiemelt kép: MTI/Szigetváry Zsolt