Kevés esélyünk maradt a természet megmentésére

Egy új vizsgálat alapján nagyon nehéz lesz a legújabb biodiverzitási célok elérése.

Egy új tanulmány alapján már most elérhetetlenek a természet pusztulásának megállításának érdekében kitűzött nemzetközi célok – írja a BBC. A szerzők szerint a tervek megfogalmazásakor alábecsülték az éghajlatváltozás és az élőhelyek zsugorodásának állatpopulációkra gyakorolt hatásait.

Robin Freeman, a Londoni Zoológiai Intézet munkatársa és kollégái úgy gondolják, a vadvilág helyreállítása a vártnál hosszabb időt vehet igénybe, és ha nem cselekszünk most, a biológiai sokféleséggel kapcsolatos globális célok elérhetetlenné válnak.

Decemberben közel 200 ország állapodott meg abban, hogy az évtized végéig megállítják a természet pusztulását, emellett célul tűzték ki a biodiverzitás csökkenésének megállítását, valamint azt, hogy 2030-ig a szárazföldek és tengerek 30 százalékát védelem alá helyezik.

Paralaxis / Getty Images

Freeman szerint elemzésük rámutat, hogy a tervek megvalósítása a vártnál is nehezebb. A csapat több mint 600 madár- és emlősfaj populációinak alakulását vizsgálta, és megállapította, hogy a korábbi modellezések során nagyrészt figyelmen kívül hagyták a klímaváltozás és élőhelyvesztés hatásainak beindulása előtti évtizedes időeltolódásokat. Ez azt jelenti, hogy a biológiai sokféleség csökkenésének útján a véltnél távolabb járhatunk.

„A nagy emlősök és madarak esetében akár 40 éves késleltetett hatásokat is tapasztaltunk” – mondta Freeman. A kutató szerint minél tovább várunk a cselekvéssel, annál hosszabb időbe telik, mire bármiféle következményt tapasztalhatunk. A vizsgálat pozitív eredménye, hogy az olyan tevékenységek, mint a nem fenntartható vadászat és a természeti erőforrások túlzott kiaknázása elleni intézkedések azonnali és messzemenő előnyökkel járnak.

Az utóbbi időkben több növény és állat pusztult ki, mint az emberiség korábbi történetében bármikor. A decemberben aláírt megállapodás célja a folyamat megállítása, a célokat 188 ország kormánya fogadta el.