Szerdán lefagy az ország harmada

Kedden megjönnek az első fagyok, de nagy területen majd szerdára virradóra fagy meg a talaj. Ez az őszi frontok második napjának jellemzője, elmagyarázzuk mi és miért történik.
Kapcsolódó cikkek

Ahogy múlt héten megírtuk, a péntek éjjel betörő hidegfront lezárta az idei nyarat, véget vetett az abnormális szeptemberi 30 fokos hőségnek. Vasárnapra egy csapásra beállt a kellemes őszi idő sok napsütéssel, még bőven kibírható széllel és át-átvonuló felhőzettel. Hétfőre virradóra viszont ismét egy front tevékenységének tanúi lehetünk:

Hazánk több megyéjében léptettek érvénybe elsőfokú riasztást vagy figyelmeztetést a 70 km/órát meghaladó széllökések miatt – az aktuális részletek itt.

Óriási területen lesz fagy

A jó hír, hogy az északnyugat felől érkezett hidegfront gyorsan átszáguld az országon, délutánra mindenhol csökken a felhőzet, kisüt a nap. A szél is jelentősen veszít erejéből, de csak óvatosan a megkönnyebbült sóhajjal:

A továbbiakban 50-55 km/órás széllökésekre számíthatunk, vagyis szelídebb lesz, de még így is nagyon zavaró, kellemetlen, meteorológiai definíció szerint viharos marad a szél

– mondja a 24.hu-nak Molnár László meteorológus, a Kiderül.hu munkatársa.

Lassanként azért csendesedik, de ennek ára van, jönnek a talajmenti fagyok. Kedd reggelre még csak az Északi-középhegység fagyzugaiban, összességében nem nagy területen, ám szerdára kiteljesedik a folyamat:

Hajnalban Magyarország területének 20-30 százalékán találkozhatunk fehér, fagyos talajjal.

A második napon

A múlt pénteki 30 fok után jókora a kontraszt, de onnantól kezdve, hogy pénteken végre megjött az évszakzáró front, több tényező teljesen normális együttes hatásáról van szó. A vasárnapi markáns hidegfront már képes jelentősen lenyomni a hőmérsékletet, az egyre rövidebb nappalok miatt pedig a napsugarak már nem képesek jelentősen felmelegíteni a felszínt.

A front távozásával kiderül az ég, a talajból éjjel akadálytalanul távozhat nagy mennyiségű hő. Ehhez kapcsolódik még, hogy jelentősen csökken a légmozgás, így a hosszú éjszakákon nagyon le tud hűlni a felszín.

Tipikus őszi időjárási helyzet, amikor fenti tényezők hatására a hidegfrontot követő második nap hajnalán megjelennek az első talajmenti fagyok

– magyarázza a szakember.

MTI/Varga György

Egy-két méter itt nem mindegy

A laikus ritkán gondol bele, mit is jelent pontosan a sokat hallott „talajmenti fagy”, pedig nyelvünk ebben az esetben is az elnevezésben rejti a definíciót.

Amikor a meteorológia megadja a napi hőmérsékleti értékekre vonatkozó előrejelzését, ott a földfelszín feletti kétméteres magasságról van szó. Logikus, hiszen két lábon állva a szabadban 1-2 méter jelenti vertikális életterünket, itt alakul ki hőérzetünk.

A derült, szélcsendes őszi hajnalokon két méteren 3-4 fokkal van melegebb, vagyis ha a talaj felszíne -1, -1,5 fokos, akkor „odafönt” még bőven nem fagy.

Érdekes átmeneti állapot ez, a hideg éjszakák és enyhe nappalok harca, amely most azért kap nagyobb figyelmet, mert átmenetileg 0 fok körüli hőmérsékleten éri el negatív csúcspontját.

Csütörtökön és pénteken kisebb enyhülésre számíthatunk, a hét legvégén viszont újabb hidegfront éri el térségünket. Egy biztos: fűteni kell.

A részletek

Végezetül nézzük a részleteket a Kiderül.hu előrejelzése alapján (https://kiderul.startlap.hu/):

Hétfőn

Kedden

Szerdán

Csütörtökön

Pénteken

Szombaton

Illusztráció: MTI/Varga György