Miért mindig hétvégére romlik el az idő?

Az időjárási frontok érkezésének megvan a maga szabályszerűsége, és mintha olvasnák a naptárt: megesik, hogy hosszú időre hétvégenként hozzák a lehűlést és esőt. Most csak bemutatót kapunk.
Kapcsolódó cikkek

Nagyot csalódott, aki múlt hétre időzített szabadságát strandolással szerette volna tölteni, sütkérezés helyett nap mint nap újabb esőprogramokat kellett kitalálnia. A Fekete-tenger térségéből érkező kelet-nyugati irányú, úgynevezett retrográd ciklon hozott lehűlést és sok csapadékot.

Bejött Medárdnak

Ez a légköri jelenség észak felől beszívja a hideg levegőt hazánk fölé, a felhős égbolt miatt pedig a napsugarak sem képesek felmelegíteni a talajt. Most már »kifelé jövünk« belőle, fokozatosan erősödik a nappali felmelegedés

– mondja a 24.hu-nak Molnár László meteorológus, a Kiderül.hu munkatársa.

Érdekes egyébként, hogy idén a népi megfigyelés is igaznak bizonyult: „ha Medárd napján esik az eső, utána 40 napig esni fog”. Medárd június 8-án volt, és ha nem is minden egyes nap, de ezidáig igencsak sok csapadékban volt részünk. Ha pedig a tudományt a népi bölcsesség mellé állítjuk elmondhatjuk: statisztikailag minden harmadik évben a szokásosnál jóval csapadékosabb a Medárd utáni időszak.

Miért a hét végén?

A folytatásban is számíthatunk elszórtan záporokra, zivatarokra, majd ahogy beköszönt a mediterrán nyár és egyre jobban kiszárad a talaj, a frontok is ritkulnak.

Legközelebb pénteken várható jelentősebb mennyiségű csapadék, de lehűlés már nem, megmarad az ilyenkor szokásos 28-30 fokos maximum. Jelen állás szerint pedig hétvégére igazi strandidőben reménykedhetünk.

A távolabbi jövő azonban még kérdéses. Ahogy fent írtuk, igazi júliusi nyáridőn a frontok ritkulnak, ami átlagban heti egyet jelent, és ebből származhat sok bosszúság. Az év eme szakaszában 6-9 naponként követik egymást az időjárási frontok, amelyek jellegükből adódóan 2-3 napra lehűlést, csapadékot okozhatnak. Laikusként elrontják az időt.

Nem törvényszerű, de időnként megesik, hogy a frontok heteken keresztül rendre a naptári hétvégék idején érkeznek. Kánikulában járunk dolgozni, a várva várt hétvégére pedig a lakásba zár az eső

– mondja a szakember.

Nyár közepén az aktív fronttevékenység északabbra húzódik, így amíg a Skandináv-félszigeten két-három naponta esik, hozzánk csak hetente egy-egy nyúlik le az északi területekről.

A folytatás

Jelenleg ez nem fenyeget, a pénteki nagy esők után szombatra kitisztul az ég, igazi strandidő köszönt ránk. Nézzük a részleteket a Kiderül.hu előrejelzése alapján:

Hétfőn

Kedden

Szerdán

Csütörtökön

Pénteken

Szombaton

(Kiemelt kép: MTI/EPA/Valentin Flaraud)