Orbán és más politikusok gyerekei is szerepelnek a kínai adatbázisban

A gyűjtemény kicsivel több mint 700 magyarról tartalmaz adatokat.
Kapcsolódó cikkek

A Szabad Európa múlt héten számolt be róla, hogy soha nem látott méretű adatbázis került elő, ami bizonyítja, hogy Kína az egész világra kiterjedő információgyűjtést és megfigyelést folytat. Az elemzők szerint ez az első közvetlen bizonyíték arra, hogy a kínaiak a saját határaikon kívül is megfigyelnek külföldi személyeket és intézményeket. Az adatgyűjtést végző, Shenzhen Zhenhua Data Information Technology nevű cégtől kiszivárgott adatokról szeptemberben kezdett írni a sajtó, és több száz magyarokra vonatkozó bejegyzést is tartalmaz. A Telex megszerezte a magyar célpontok listáját, nem sokkal később pedig a Szabad Európa is jelentkezett második cikkével.

Az Overseas Key Information Database (OKIDB, külföldi kulcsinformációs adatbázis) kicsivel több mint 700 magyarról tartalmaz adatokat, de a pontos számot nehéz megmondani, mivel lehetnek benne duplikációk, és nem magyar állampolgárok is. Továbbá mindössze a teljes adatbázis tizedének magyar szekciójáról van szó, így feltehetően ennél jóval több hazai személy került be. Az adatbázis az alábbi adatokat tartalmazza: közösségi profilok, üzleti adatbázisok linkjei, születési idő, telefonszám, e-mail cím, családi állapot, pártállás, egyeseknél képek, leírások, megjegyzések is arról, miért lehet érdekes az illető. Az információk mindenesetre nem túl naprakészek, a magyar bejegyzéseket 2018 július-augusztusában hozták létre, és októberében frissültek utoljára.

A Telex kiemeli, hogy

Orbán Viktor egyik lányától Botka László feleségéig számos politikusi családtag is szerepel az adatbázisban, de őket nem részletezhetik, hiszen nem közszereplők.

A két portál az alábbi neveket tárta fel:

Rajtuk kívül több nagykövetet, valamint állami cégek, intézmények egykori és jelenlegi vezetőit is megtalálni, például Rigó Csaba Balázst, a Gazdasági Versenyhivatal elnökét, Borbély László Andrást, a Magyar Államkincstár pénzforgalmi elnökhelyettesét, BKV-vezéreket, vagy Hamvas Istvánt, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. korábbi vezérigazgatóját.

Magyar politikusokat is megfigyelhetnek a kínaiak
Soha nem látott méretű adatbázis került elő, ami bizonyítja, hogy Kína az egész világra kiterjedő információgyűjtést és megfigyelést folytat.

(Kiemelt kép: GettyImages)