Fél óra alatt eljutnak a gyerekfotók a sötét webre

A gyermekek életének nyilvánossá tétele súlyosan sértheti a magánélethez való jogukat.
Kapcsolódó cikkek

A gyermekek életének nyilvánossá tétele súlyosan sértheti a magánélethez való jogukat, és gyakran alapot adhat online zaklatásra is – írja közleményében az ESET biztonsági cég. „Egy friss felmérés szerint a féléves és 6 éves kor közötti gyerekekről készült fotók 15%-a kevesebb, mint fél óra alatt a sötét web pedofilok által látogatott oldalaira kerül” – hívja fel a figyelmet Csizmazia-Darab István, a Sicontact Kft. IT-biztonsági szakértője. Egy két éve készült angol kutatás is rávilágított már arra, hogy

a szülők gyermekeik 13 éves koráig átlagosan 1300 fényképet és videót posztolnak ki róluk, ami elképesztő mennyiség.

Nem árt minden egyes poszt esetében végiggondolni, hogy az adott tartalom megosztása a távolibb jövőben milyen bonyodalmakat, kellemetlenségeket okozhat a gyermekünk számára. Például, ha gyermekünk olyan ruhát visel egy fotón, amelyen egy politikai pártot vagy eszmét támogató motívum van, de idősebb korában egyáltalán nem kíván azzal azonosulni, akkor ez utólag roppant kellemetlenné válhat számára. De teher lehet annak a hamis „image-nek” a hordozása is, amit a szülők a legjobb szándékkal építenek fel gyerekeik számára.

„Az én gyerekem a legcsodálatosabb” egy nagyon fontos szülői érzés. Viszont ha a posztolás versengéssé fajul, akkor nagyon könnyű belefutni abba a csapdába, hogy a szülő az online posztokban egy olyan „valóságot” mutasson, amiben – szemben a tényleges valósággal – minden szép, harmonikus, kiegyensúlyozott és tökéletes. Ez az alternatív valóság azonban megzavarja és elbizonytalanítja a gyerekeket, írja a biztonsági cég. A témáról korábban mi is írtunk bővebben:

Ma még ártatlannak tűnik, ami később trauma lehet a gyereknek
Nem csak a pedofilok miatt érdemes átgondolni, mit és miért osztunk meg a gyerekünkről az interneten.

A képek megosztása általában egészen kicsi korban, pusztán szülői mérlegelés alapján kezdődik, így a felnőttek sokszor később, nagyobb korban is elmulaszthatják egyeztetni a posztolást gyerekeikkel. Pedig a gyerekek véleményének tiszteletben tartása nagyon is fontos lenne. Gwyneth Paltrow-t például lánya, Apple Martin kritizálta, amiért a színésznő nem kérte előzetes beleegyezését, mielőtt megosztott egy anya-lánya fotót.

Hogyan lehetünk felelősségteljes „sharentek”?

A digitális képek megosztása során az ESET az alábbiakat tanácsolja a szülőknek:

(Kiemelt kép: GettyImages)