5 ok, amiért borzasztóan büdöset és sokat szellentünk

Van annak magyarázata tudományosan, hogy miért viselkedünk néha kibírhatatlanul.
Kapcsolódó cikkek

Akárki akármit mond, mindannyian szellentünk, általánosan fél litert naponta, ami úgy 15 pukit jelent. Valamikor egész kínos, mint például a Mirror cikkébe is beágyazott videóban, ahol Horváth Szilárd a TV2 Tények időjárás-jelentésében szellent, vagy legalábbis úgy csinál és beszél róla.

#hírünkanagyvilágban

Van, azonban úgy, hogy az átlagosnál többet és kibírhatatlanul büdöset fingunk, ennek a hátteréről beszélt dr. Patricia Raymond, a Gasztroenterológia Amerikai Kollégiumának tagja a Refinery29-nek.

Miért fingunk?

Mindenki teszi, átlagban 5-15 alkalommal naponta, nem is tehetnénk máshogy, ez a fiziológiai szükségletünk, ugyanis ki kell engednünk azokat a gázokat, amiket az emésztés közben termelünk.

Ez a gáz megtalálható az egész emésztőrendszerben, beleértve a gyomrot, vékonybelet, vastagbelet és végbelet is. Automatikusan felgyülemlik mikor nyelünk, de a beleinkben felgyülemlő baktériumok hatására, valamint a nem megfelelően megemésztett szénhidrátok miatt is.

1.  Puki a repülőn

Talán már többek észrevették, hogy a repülőgépen ülve, többször akarnak kiszabadulni a gázok az emberből. Egy kutatás arra jutott, hogy a magas légnyomás kiterjeszti a gázt a szervezetünkben, ami puffadást okoz.

2. Az egészséges étkezés

Nem minden ételt emésztünk meg. Minden, amit a vékonybelünk nem dolgoz fel, átmegy a vastagbelünkbe, ahol már nem emésztünk lényegében. Sajnos, a legbüdösebb szellentéseink a legegészségesebb ételektől van. Gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek: ezek mind szagot eredményeznek.

A hagyma, a brokkoli, a karfiol, a káposzta és a kelbimbó tartalmaz egy szénhidrátot, a raffinózt, amit nem képes megemészteni sem a gyomrunk, sem a vékonybelünk.

3. Túl sok levegő

A gázoknak két eredete van: az egyik, ami a vastagbelünkben keletkezik, a másik, amit lenyelünk és végigmegy az emésztőrendszerünkön. A jó hír, hogy utóbbi inkább a szagtalan, mint a „csendes, de gyilkos”kategóriába tartozik.

Ez az úgynevezett aerófágia, a levegőnyelés, ami a túl gyors étkezéstől, a rágózástól vagy a túlsok szénsavas italtól alakulhat ki.

4. Felszívódás

És akkor most a csendes, de gyilkos fajtáról pár szó.

Hogy néha kegyetlenül büdös gázokat adunk ki magunkból, az lehet annak az eredménye, hogy a szervezetünknek nehézsége akad bizonyos tápanyagok felszívódásával. Mindannyian máshogy reagálunk a különböző ételtípusokra, de a legtöbbünknél a szénhidrátok cukra miatt és a laktóz miatt alakul ki.

5. Valami sokkal komolyabb

A mennyisége és a minősége a fingunknak nap mint nap változik. De ha hosszabb ideig túl sokat szellentünk, felpuffadunk, székrekedésünk van, vagy éppen hasmenésünk, a legjobb, ha orvoshoz fordulunk – tanácsolja Raymond. A gyakori és büdös puki egészségügyi problémáknak lehet a tünete, mint például az IBS (irritábilis bél szindróma) vagy a cöliákia (lisztérzékenység, gluténérzékenység).

Kiemelt kép: YouTube