Csodálatos versenyzéssel vb-aranyérmes a női kajaknégyes

Balla Virág és Takács Kincső két ezüstöt nyert, Kozák Danuta 500-on bronzérmes lett.

A szegedi, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokság zárónapjának délelőtti és kora délutáni tíz futamában kilencben is akadt magyar érdekeltség. És jöttek az érmek is.

A kora délutáni program két legfontosabb száma közül előbb a női K4-esek szálltak hajóba, Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Medveczky Erika és Bodonyi Dóra 500 méteren szinte tökéletes versenyzéssel megszerezték a világbajnoki címet.

Bravúrra készültek férfiak is ugyanebben a számban, a Nádas Bence, Tótka Sándor, Birkás Balázs Kuli István összetételű egység nagyon jól kapta el a rajtot, de 150 méter után már tetemes volt a hátrány. A hajrában ugyan megvolt az esély a bronzéremre, végül csak az 5. hely jött össze – ám ez is olimpiai kvótát ért!

Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső kenukettes 500 méteren vágott neki a távnak, 250 méternél a kínai egység mögött a második helyen lapátoltak. Ugyan a magyarok megpróbáltak erősíteni, de az ázsiaiak nem lankadtak, és végül aranyérmet szereztek.

Balláék nem sokat pihenhetett, hiszen 200 méteren is rajthoz álltak. A helyzet szinte ugyanaz volt, mint 500-on, a kínaiak kilőttek, a magyarok óriásit hajráztak, de ezúttal is be kellett érniük az ezüstéremmel.

A második helyezett fehérorosz Volha Hudzenka és a bronzérmes Kozák Danuta (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

A női kajakegyesek 500 méteres távja Kozák Danutával, aki lassan kezdett, féltávnál csak a 4. helyen állt, miközben Lisa Carrington őrült tempóban haladt az élen. A hajrában csak annyi sikerült elérni, hogy a magyarok ötszörös olimpiai bajnoka felfért a dobogó harmadik fokára.

A férfi kenukettesek 1000 méteres távján Kammerer Zoltán és Gál Péter az egyes pályán vágott neki a versenynek. A verseny felénél a német egység tisztán, majdnem egy hajóhosszal vezetett, Max Hoffot és Jacob Schopfot nem is lehetett megszorítani. Kammererék a hajrában sem tudtak erősíteni, a nyolcadik helyen zárva lemaradtak az olimpiai kvótáról.

A férfi kenuegyesek legrövidebb távján Hajdu Jonatán jól kapta el a rajtot, de gyorsan komoly hátrányba kerülve végül az 5. helyen ért célba. A Balaska Márk, Apagyi Levente egység K2 200 méteren kicsit lassabban kapta el a rajtot, de óriási munkával a harmadik lett.

Apagyi Levente és Balaska Márk bronzérmet szerzett (Fotó: MTISzigetváry Zsolt)

A férfi C4-esek 500 méteres távján a Sáfrán Mátyás, Mike Róbert, Korisánszky Dávid, Bakó Tamás összetételű magyar csapat is az 5. helyet csípte meg.

A magyarok 12 olimpiai kvótát – öt-öt férfi és női kajakost, valamint két női kenust – gyűjtöttek Szegeden.