Európában háború van, és Orbán áll az egyik oldalon

Emmanuel Macron is elkezdte kihordani a fegyvereket. A tét az, hogy Európa képes lesz-e megreformálni önmagát, vagy egyre inkább nemzetállamokká esik szét.
Kapcsolódó cikkek

Emmanuel Macron nagyon szeretné, ha egyszer szárnyat neveznének el róla az Európai Parlamentben. Erre egyébként valamennyi esélye meg is van, de ahhoz rengeteg mindennek kell jól alakulnia. Az Európai Parlamentben olyan politikusokról szeretnek épületeket elnevezni, akik valami jelentőset tettek az Európai Unió létrehozásáért vagy az európai integrációért. Jelenleg azért elég kevesen pályáznak arra, hogy sajátjuk legyen a Paul-Henry Spaakról, vagy az Altiero Spinelliről elnevezett épületek között az Espace Leopoldon. Macron és Jean-Claude Juncker mellett csak Angela Merkelnek van erre esélye, de ő inkább az Európára koncentrál az EU-ból, mint az unióra.

Macron kedden elmondta a világnak, mit gondol pontosan Európa következő tíz évéről. Furcsa beszéd volt, mert az elmúlt pár évben kevés olyat lehetett hallani, hogy egy politikus mert volna nagyobbat álmodni az európai projekttel kapcsolatban. Még azok sem feltétlenül mernek, akiknek ez lenne a munkájuk, elég ehhez csak megnézni Jean-Claude Juncker évértékelő beszédeit.

De Macron Franciaországban is sikeresen el tudta hitetni a franciákkal, hogy érdemes őt megválasztani jelentősebb politikai tapasztalat nélkül, mert legalább gondol valamit Franciaroszágról és Európáról.

Most is nagyjából ezzel indított. Macron azt mondja, szeretné, ha az Európai Unió visszatérne az alapítók bátor lendületéhez. Azért van erre szükség, mert Európa kezd kifutni az időből, hogy megreformálja magát, és ezzel ellensúlyozni tudja a szélsőjobb erősödését. Ez a kijelentés igen fontos, később még visszatérünk rá.

AFP PHOTO/Ludovic MARIN

Macron tervei között szerepelt, hogy

Ez a terv sokkal bátrabb, mint amit az elmúlt pár évben bármelyik európai politikus kitalált, de nem olyan bátor, amilyen lehetett volna. Ha ezt Macronnak pénteken kell elmondania, lehet, hogy sokkal nagyobbat mer álmodni. Angela Merkel csúfos győzelme ugyanis eléggé átírja az erőviszonyokat Európában. Macron korábban számított rá, hogy a mag-Európa előretörését és az eurozóna reformjait a német-francia tengely viszi majd előre.

Orbánnak valószínűleg nehezebb lesz ezután
10 nagy tanulság Angela Merkel győzelméből és vereségéből. Németországban minden megváltozik.

A Brexit előtt az EU három legfontosabb országa Németország, Franciaország és Nagy-Britannia volt. Németország visszafogottabban, Nagy-Britannia pedig sokkal óvatosabban támogatott minden föderalista kezdeményezést. Annyira, hogy a britek az eurozónába sem léptek be.

A britek kilépése több dologra is lehetőséget ad.

Az viszont komoly kérdés, hogy Merkel Németországa menyire lesz vevő a közös Európa ötletére. A CDU és a szocialisták nagykoalíciója kifejezetten Európa-barát volt, Schulz pártjánál kevés eltökéltebb eurofilt lehetett találni a kontinensen. De az SPD már bejelentette, hogy ellenzékbe vonul, így Merkelnek más koalíciós partnereket kell találnia. A megállapodás egyrészt hónapokba telhet, másrészt a két jelenlegi jelölt a liberális FDP és a zöldbalos Grüne.

Az FDP gazdaságpolitikában sokkal jobboldalibb Macronnál, aki azért a mostani tervben sem csinált úgy, mintha ne lenne alapvetően baloldali politikus. A zöldek viszont egész más miatt, de nagyon kevés Macron-ötlettel értenek egyet. Így Merkel már most, a koalíciós tárgyalások kezdete előtt sokkal óvatosabb lett Macron terveinek támogatásában.

Az új koalíció egyetlen előnye Macron számára az lehet, hogy a liberálisok kiszoríthatják Wolfgang Schauble pénzügyminisztert, a kétsebességes Európa eddigi egyik legnagyobb akadályát.

De ha sikerül is megegyezni a németekkel a támogatásról, Európában akkor is háború van.

Ennek a háborúnak az egyik oldalán Emmanuel Macron, a másikon Orbán Viktor áll. Macron jelenleg a szorosabb unió legnagyobb szószólója, Orbán pedig a nemzetállamok Európájának és a populista felemelkedésnak a legkarakteresebb arca.

És nem igazán tudni, ki nyer majd ebben a harcban. A franciák gazdasági és politikai befolyása aránytalanul nagyobb, mint Magyarországé, de az idegenellenes, populista lózungokra építve Orbán eddig is sokkal komolyabb politikai sikereket ért el, mint kellett volna.

És ezeknek az idegenellenes, populista lózungoknak egyelőre nincs vége, még ha nem is feltétlenül igaz, hogy 2017 a lázadás éve lenne Európában. Európában az eddigi választások alapján ma a szavazók több mint tíz százaléka stabilan támogatja Orbán terveit. Ez nem tűnik soknak, de sokkal több, mint korábban bármikor volt. Ráadásul ennek a szélsőjobboldali mozgalomnak az erősödése sokkal alacsonyabbról építkezik mint az Európa-barát politikáé.

Ezen szeretne Macron azzal változtatni, hogy megpróbál egy páneurópai politikai tömböt létrehozni.

Az En Marche már több európai országban is megkereste a helyi pártokat, hogy a következő parlamenti választásra kampányoljanak együtt. Ha ez sikerül, az Európai Parlamentben létrejöhet egy olyan összefüggő blokk, amely Macron reformjait támogatja. Kérdés, hogy sikerül-e, illetve hogy elég jelentős pártokat tudnak-e megszerezni a tervnek. Eddig a legnagyobb sikerült a liberális ALDE pártcsaláddal volt, de szeretnének a nagyobb frakciókból, mint a szocdemeké vagy a néppárt is igazolni. Magyarországról eddig csak a Momentum tárgyalt az En Marche-sal.

És még egy fontos kérdés van: mennyire marad népszerűtlen otthon Macron. A francia elnök támogatottsága egy rakás amatőr hiba és a saját elitizmusa miatt hatalmasat zuhant otthon. Mostanra kicsit összeszedte már magát, de még mindig csak annyian támogatják, mint Donald Trumpot.

Így lett Európa megmentőjéből népszerűtlen elitista
Franciaország elnöke népszerűtlenebb, mint Donald Trump. Ráadásul mintha nem érezné, mi történik körülötte. Ezek a húzások juttatták mélyre Macront.