Maximumra pörgette Trump az őrületet

Az FBI-igazgató kirúgása óta mintha a káosz vette volna át az uralmat a Fehér Ház felett.
Kapcsolódó cikkek

Micsoda egy hét! Az ember csak kapkodja a fejét a Washingtonból érkező híreket nézve, és nem hisz a szemének. Mióta Donald Trump amerikai elnök kedd délután régen látott felháborodást okozva kirúgta a Szövetségi Nyomozó Hivatal (FBI) igazgatóját, a Fehér Ház hibát hibára kezdett el halmozni. Az egész olyan volt, mintha egy balesetet néznénk lassított felvételen. Sőt, inkább ilyen:

Az őrület kedd délután kezdődött:

Az igazi móka azonban csak ezután jött

Már rögtön másnap a fél világ azon röhöghetett, ahogy az oroszok bolondot csináltak Trumpból. Már önmagában az is elég érdekes egybeesés volt, hogy Trump az orosz külügyminiszterrel találkozott, egy nappal az FBI-igazgató kirúgása után. De az orosznak sikerült ezt még kínosabbá tenni Trump számára.

Ahogy azt már akkor megírtuk, az ovális irodában tartott találkozóra az amerikai sajtó nem mehetett be, még annyi időre sem, hogy a fotósok legalább egy képet készíthessenek. Ellenben – orosz kérésére – beengedték az orosz állami hírügynökség, a TASZSZ fotósát. Naná, hogy az amerikai sajtó ezen kiakadt. Ami után jött a Fehér Ház válasza, amin az ember csak értetlenkedve foghatja a fejét.

Ezek után folytatódott a totális amatőrködés a Fehér Házban, aminek sikerült összehoznia egy bemutatót abból, hogyan nem szabad kommunikálni egy olyan jelentős döntést, mint az FBI igazgatójának eltávolítása.

És ezután még jöttek az újabb kínos szituációk:

És amikor az ember azt gondolná, Trump nem tudja ezt a helyzetet még rosszabbá tenni, az elnök péntek reggel elkezdett írogatni a Twitter-oldalára, és sikerült újabb vihart kavarnia.

Már az is érdekes volt, hogy a fehér házi sajtótájékoztatók megszüntetéséről kezdett el beszélni. Mert szerinte nem lehetséges, hogy emberei mindig teljesen pontosan számoljanak be arról, mi történik az elnökkel. És szerinte jobb lenne, ha csak kéthetente ő maga állna ki válaszolni az újságírók kérdéseire.

Igazán nagyot azonban egy másik Twitter-üzenete szólt. A címzettje James Comey volt. A fenyegetésnek vehető üzenetben Trump közölte: a volt FBI-igazgató jobban teszi, ha vigyáz, mit szivárogtat ki a sajtónak, mert lehetnek „felvételek” a beszélgetéseikről. Ez az üzenet hatalmasat robbant.

És ha ez nem lenne elég, ezek mellett egymás után érkeztek a kis, könnyedebb érdekességek Trump világából. Mint például az, hogy

És közben egyre hangosabbak a Trump elleni „impeachment” megkezdését, azaz az elnök elleni vádemelést követelő hangok, az igazságszolgáltatás akadályozás (Comey kirúgása), tanú megfélemlítése (a Comey-nek szóló Twitter-üzenet) miatt. De legalább nevezzenek ki egy független vizsgálóbizottságot, vagy különleges ügyészt a Trump-kampány orosz kapcsolatainak kivizsgálására.

Miközben egyre erősödik a kép, hogy Trump a törvények felett álló embernek képzeli magát most, hogy elnök lett, és mint egy diktátor személyes hűségesküt követelhet meg az FBI igazgatójától. Aki az amerikai demokrácia alapintézményei ellen intézett támadásokkal az országot fenyegeti. A republikánusok meg inkább a pártjukat védik az ország helyett azzal, hogy csendben vannak az orosz befolyásolással foglalkozó nyomozással kapcsolatban.

És közben tényleg lehet, hogy Trump semmilyen bűnt nem követett el, teljesen úgy viselkedik, mintha megpróbálna eltusolni egy bűncselekményt.

A republikánusok közben nagyon aggódnak

Mégpedig a jövőre esedékes kongresszusi választások miatt. És erre van is okuk. Egy friss felmérés szerint Trump magával ránthatja a mélybe a Republikánus Pártot is.

A Quinnipiac Egyetem közvélemény-kutatása szerint az amerikaiak 54 százaléka szeretne demokrata többséget a képviselőházban, és 38 százalék republikánust. (A republikánus képviselők jelenleg 238 helyet foglalnak el a kongresszus alsó házába, és a demokratáknak legalább 25-öt kell elvenniük, hogy többségbe kerüljenek.) A felmérés ráadásul még a Comey-botrány előtt készült.

Ami pedig nagyon nem tetszett a választóknak: csak 29 százalékuk ért vele egyet.  Cserébe viszont 78 százalékuk szeretne egy független bizottság, vagy egy különleges ügyész által végrehajtott vizsgálatot az oroszok és elnökválasztással kapcsolatáról.

Kezd annyira rossz lenni a helyzet, hogy egy republikánus képviselő már csak azzal tudta nyugtatgatni dühös választóit, hogy Trump lehet „bármennyire is ijesztő egyeseknek”, de semmiség „a náci Németországhoz képest”.  

Hát, végülis ez is egy szint.