Az 5 leggyakoribb átverés, amivel lenullázzák bankszámláját

Van dolga a rendőrségnek a netes vásárlásokkal kapcsolatos átverésekkel. Íme, melyek a leggyakoribb módok, ahogy leszívják a csalók a pénzünket.
Kapcsolódó cikkek

Bő egy hete írtunk arról a Pénzcentrum.hu cikke alapján, hogy Nagy-Britanniában milyen trükkökkel fosztják ki leggyakrabban a netes vásárlók bankszámláját. Már akkor jeleztük, hogy valószínűleg nálunk is előfordulnak hasonló átverések, de pontosat nem tudtunk mondani.

Először a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságnál érdeklődtünk, mi az öt leggyakoribb átverés az online vásárlásoknál, de onnan az Országos Rendőr-Főkapitánysághoz irányítottak minket. Megjöttek a válaszok, és azt kell mondjuk, a zsiványság részben mást jelent nálunk, mint Nagy-Britanniában.De vannak egyezések is. Meg fog lepődni, mi mindennel próbálják fényesre üríteni a kasszáját.

Ígérethegyek teljesítés nélkül és egyebek – az 5 leggyakoribb átverés

A rendőrség által folytatott büntetőeljárások tapasztalatai szerint az online vásárlásoknál az alábbiak a leggyakoribb tévedésbe ejtő magatartások (ilyen szépen fogalmazott az ORFK):

Hogyan kerüljük el az átveréseket?

Az ORFK készített egy online tájékoztatóanyagot a témában, melyet itt érhet el. Ebben felsorolják, hogy melyek az online vásárlás, fizetés módozatai, kockázatai. Tapasztalatuk szerint az online vásárlás legnagyobb kockázata az, megkapjuk-e a kiválasztott terméket, és olyan minőségben kapjuk-e meg, amit kértünk. Pontokba szedték azt is, mi a tanácsuk:

A fentieken túl a rendőrség arra is külön felhívja a figyelmet, hogy bankszámla-, bankkártyaadatainkat se személyesen, se telefonon ne szolgáltassanak ki senkinek. Amennyiben egyeztetés szükséges, azt a számlavezető pénzintézetnél személyesen tegyük meg.

Nyereményjátékra hivatkozó telefonhívások kapcsán soha ne töltsük fel a hívó fél által megadott telefonszámokat, se ATM-készülékeknél, se más módon. Minden esetben győződjünk meg a nyereményjáték hitelességéről.