Nyugdíjas munka: mutatjuk, kik nyerhetnek igazán Kósáék ötletével

Közérdekű nyugdíjas szövetkezetek létrehozását szorgalmazza a kormány, adó- és járulékkedvezménnyel, támogatással. De ki járhat ezzel az egésszel igazán jól?
Kapcsolódó cikkek

Kósa Lajos és Harrach Péter törvényjavaslata új foglalkoztatási formát vezetne be: a jogszabály közérdekű nyugdíjas szövetkezetek létrehozását tenné lehetővé. A javaslat több legyet ütne egy csapásra:

Szép célok. De vajon miért pont a közérdekű nyugdíjas szövetkezetek létrehozásával lennének elérhetők? Hiszen a nyugdíjasok nagyobbik része most is dolgozhat nyugdíj mellett.

Megnéztük, mit ígérnek a közérdekű nyugdíjas szövetkezetek, és ahhoz képest hogyan foglalkoztathatóak jelenleg az idősek.

A VDSZ véleménye:

Elképesztő ötletnek tarja a VDSZ elnöke, a Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke Székely Tamás azt a parlamenti előterjesztést, amely alapján a nyugdíjasok szövetkezeti formában dolgozhatnának a nyugdíj mellett. A szakszervezet nemet mond erre, mondván, a nyugdíjasokat pedig békén kell hagyni, akaratuk ellenére nem dolgoztatni – sokkal inkább élhető nyugdíjat és korszerű egészségügyi ellátást biztosítani számukra!

Az új szövetkezetekről a következőket lehet tudni:

Az kétségesnek tűnik, hogy a vagyoni hozzájárulás és a kötelező szolgáltatás-igénybevétel nagyon vonzó lesz a nyugdíjasok számára.

Amennyiben a parlament elfogadja az indítványt, a törvény kihirdetése után 15 nappal már meg is alakulhatnak az első szövetkezetek.

A közérdekű nyugdíjas szövetkezetek számos szempontból kivételnek számítanak majd:

Hogy ez miért lenne jó egy nem nyugdíjasnak, elképzelni sem tudjuk: dolgozni valahol úgy, hogy az nem számít munkaviszonynak? Ám lehet, hogy kapóra jöhet a nyugdíjas közszolgáknak – ha jól értelmezzük, ők megtarthatnák a nyugdíjukat, nem úgy mint most, amikor dönteniük kell: dolgoznak vagy nyugdíjat kapnak.

Az Együtt véleménye:

Spät Judit, az Együtt elnökségi tagja szerint Kósa Lajos és Harrach Péter nyugdíjas szövetkezet létrehozásáról szóló ostoba törvényjavaslata a munkaerőhiány problémájából semmit nem old meg. A Fidesz rossz módszerrel próbál kezelni egy olyan problémát, amit maga okozott. Az Együtt elnökségi tagja arra szóltja fel a kormánypárti politikusokat, hogy vonják vissza a javaslatot, helyette pedig tegyék lehetővé a nyugdíj melletti munkavégzést és tegyék rugalmasabbá a nyugdíjkorhatárt.

A nyugdíjasnak ez azért nem lehet jó, mert ha jól sejtjük, levont nyugdíjjárulék híján nem járna neki a járulékalap után az évi 0,5 százalékos nyugdíjemelés.

A javaslat alapján tehát a munkavégzés ellenértéke (vagyis a kereset és a juttatások) után a szövetkezetnek nincs közterhe. A nyugdíjastól pedig csak személyi jövedelemadót, és munkaerő-piaci járulékot vonnak. (Legalábbis ezeket nem említik a kivételek között.)

Ezzel szemben mi a helyzet, ha ma egy nyugdíjas dolgozik?

De nézzük, milyen különbségeket eredményezhet a munkaerőpiacon a szövetkezetek fellépése.
Amint táblázatunkból látszik, a szövetkezetek teljes köztehermentességet kapnának szemben a többi nyugdíjast foglalkoztató munkáltatóval, akik csak a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthetnek kedvezményt. Ez hatalmas versenyelőnyt jelenthet, hiszen gyakorlatilag adó- és járulékmentesen foglalkoztathatnák a nyugdíjasokat. Sőt, azoknak is megérné a nyugdíjasokat a szövetkezeteken keresztül foglalkoztatni, akik eddig saját maguk tették ezt. Vagyis hatalmas üzlet lehet a szövetkezetek indítása azoknak, akik munkát tudnak szerezni a nyugdíjasoknak. Főleg, ha állami támogatás is jár mellé.A nyugdíjasok már nem kerülnek annyira kedvezményezett helyzetbe, mint a munkáltatók, de kevesebb lehet a tervezet szerint a levonás a bérükből a szövetkezeteknél, mintha máshol dolgoznak. Viszont cserébe elveszíthetik a keresményük után az évi 0,5 százalékos nyugdíjemelést.

Mindenesetre a kormány választhatott volna egyszerűbb megoldást a nyugdíjas szövetkezetek létrehozása helyett. Például rögzíthette volna, hogy minden nyugdíjas foglalkoztatása – részben vagy egészben – adó- és járulékmentes a munkáltató számára, így az összes potenciális nyugdíjas-foglalkoztató részesülhetne az állami támogatásban, nem csak a kivételezett szövetkezetek, sőt ösztönözve lennének arra, hogy felvegyék az aktív időseket.