Bolond lesz, aki jövőre nem katázik

A tervezett változtatásokkal még jobban ki lehetne jövőre maxolni a kisadózást. Azok járhatnak a legjobban, akik átlagban havi egymillió forint körül tudnak számlázni.
Kapcsolódó cikkek

Több ponton is változtatna a kormány az őszi adócsomag tervezete szerint a katás adózáson, ezek:

Ráadásul a bevételi határokat úgy emelnék, hogy a kisadózó által fizetendő adót (alapesetben havi 50 ezer forint, ami 81 300 forintos nyugdíjalapot jelent, de egyéni választás alapján lehet 75 ezer forintot is fizetni, ami 132 500 forintos nyugdíjalapnak fele meg) nem emelnék.

Elképesztően alacsony lehet a katás adóterhe

Tehát ha a tervezetet elfogadják, akkor a legjobb esetben a katás jövőre 12 millió forint bevétel mellett mindössze 600 ezer forint kata-adó megfizetésére lesz köteles. Plusz az iparűzési adó (ami településenként eltérő, nulla és 2 százalék közötti mértékű lehet, illetve háromféle módon fizethető meg).

Ez azt jelenti, hogy minimális mértékű adózás mellett is lehet legális a tevékenység.

Ahogy Ruszin Zsolt adószakértő kommentálta a tervezett lépést: ez már szinte offshore. Akárcsak az egykulcsos adónál vagy a gyerekkedvezménynél, most sem szociális jellegű lépésről van szó, hanem arról, hogy a jól keresők még kedvezőbben adózzanak. Szerinte az a cél, hogy a katázás vonzóbb legyen a felsőbb körökben is.Hozzátette azonban azt is: nem baj, hogy van ilyen olcsó adózási lehetőség, mert különben sosem lesz eléggé vonzó. Főleg, ha azt a célt szeretnénk elérni, hogy fehéredjen a gazdaság. Hogy ne a számlagyáraknak “adjanak munkát” egyes vállalkozások. Ilyen kedvező adózás mellett teljesülhet, hogy a vállalkozás annak fizessen, aki beszállít neki – és aki beszállít, az adózzon, adjon számlát.

Katázva eddig is egyszerű volt elindítani és fenntartani a vállalkozást (kevés adminisztráció), jövőre pedig még inkább igaz lehet, hogy sokat lehet számlázni és alig kell adót fizetni – tette hozzá.

Kata kontra alanyi áfamentesség

Az adószakértőt arról kérdeztük, nem zavarhat-e be / milyen következménnyel járhat, ha a bevételi értékhatárt évi 12 millió forintra emelik, viszont az alanyai áfamentesség határát csak évi 8 millió forintra.

(A katát, mint korábban írtuk, leginkább alanyi áfamentesség mellett éri meg választani, mert ez esetben marad a legtöbb bevétel az adózónál, és adminisztrációs szempontból is ez a legegyszerűbb verzió, valamint abban az esetben is határozott előnyt jelent, ha a lakosság felé szolgáltat a katás, hiszen olcsóbb lehet az ára áfa nélkül.)

Ha ezt megszavazzák, akkor az lenne a helyzet, hogy 8 millió forintig nem lenne kötelező áfázni, fölötte viszont igen.