Lázár János vázolta, hogy lesz a jövőben igazi verseny a közbeszerzéseken

Hamarosan életbe lép az állami építési beruházásokat szabályzó új törvény.

Augusztus elsején lép életbe az állami építési beruházások teljes életciklusát szabályozó új törvény, amely az összes, legalább 50 százalékban magyar költségvetési, illetve uniós forrásból finanszírozott beruházásra vonatkozik a jövőben – jelentette be Lázár János építési és közlekedési miniszter keddi budapesti sajtótájékoztatóján.

A miniszter az MTI szemléje szerint kezdésként részletezte, hogy miután 2010-2022 között 28 ezer milliárd forint értékű beruházás valósult meg az országban, az elmúlt évben 5500 milliárd forint értékű állami beruházást voltak kénytelenek felfüggeszteni. Ezt tovább fűzve elmondta, hogy az ő adatai szerint 3300 milliárd értékű folyamatban lévő beruházást kell befejezni a tárca felügyelete alatt, emellett 1300 milliárd forint értékben 200 beruházás tervezése zajlik.

Lázár hangsúlyozta, hogy az új törvény 32 év után újraszabályozza a közpénzek elköltésének kereteit és feltételeit. Állítása szerint a jogszabály társadalmi vitájában mintegy ezer javaslat érkezett 40 szakmai szervezettől.

A miniszter úgy fogalmazott, hogy az új jogszabály garantálja a kiszámíthatóságot az építésben részt vevők számára, emellett célja a fenntarthatóság, az alacsony környezetterhelés és a költséghatékonyság. A tárcavezető „patriótának” nevezte a jogszabályt, amellyel elsősorban a hazai kkv-kat akarják  bevonni az állami beruházásokba. Az alapelvek között szerepel, hogy az állami beruházásokat az állami építési beruházási keretprogram alapján kell megvalósítani, ez utóbbi 2035-ig sorolja majd fel az összes megvalósítandó tervet, minisztériumonként. Ehhez minden tárcának listát kell benyújtania tíz évre szóló fejlesztési javaslatairól.

Lázár megígérte, hogy a korábbinál nagyobb verseny lesz a közbeszerzéseknél, amelyek csak akkor lesznek érvényes, ha legalább két érvényes ajánlat érkezik, a nyertes ajánlat pedig nyilvános lesz. A jövőben beruházást indítani csak kiviteli terv birtokában, lefolytatott engedélyezési eljárás után lehet, a fenntartás költségeinek pedig már a tervekben meg kell jelenniük. Fontos változás még, hogy a közbeszerzési eljárások tárgyalásosan zajlanak majd, nemcsak az ár lesz döntő, de társadalmi szempontrendszert is kidolgoznak, amelyben környezeti szempontokat is érvényesítenek.

A miniszter egyúttal bejelentette, hogy elkezdődött az egyéb örökségvédelmi, és építésgazdasági jogszabályokat ötvöző, a magánszemélyeket, vállalkozásokat érintő építési törvény megalkotása is, ahol a társadalmi egyeztetés újabb köre várható.

Lázár János mindezek mellett arról is beszélt, hogy megkezdték a KRESZ felülvizsgálatának előkészítését is.

Kapcsolódó