Új korrupcióellenes hivatal: kiestek a Transparency International jelöltjei, az OLAF-tól jön az egyik tag

Kiderült kik döntenek róla, hogy kik vezessék majd az Integritás Hatóságot.

Hamar eredményt hirdetett az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság arról, hogy kik lesznek a tagjai annak a bizottságnak, amely kulcsszerepet játszik az új korrupcióellenes hivatal, az Integritás Hatóság vezetésének kiválasztásában. Összesen 33-an pályáztak – tudta meg a Népszava. A Transparency International Magyarország jelöltjei közül senkit sem választottak be a testületbe.

Az előkészítés alatt álló Integritás Hatóság és a Korrupcióellenes Munkacsoport, amelyekkel a kormányzat a korrupció letörése iránti elkötelezettségét bizonyítaná, hogy hozzájusson a jogállamisági aggályok miatt visszatartott uniós pénzhez. 

Az új szervezetek létrehozásának fontos lépése volt az, hogy a kormányzati Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság (EUTAF) kiírta azt a pályázatot, amelyen abba az Alkalmassági Bizottságba várták szakértők jelentkezését, amely majd kiválasztja az Integritás Hatóság vezetését.

Kapcsolódó
Úgy büntetheti meg Magyarországot az EU, hogy kibúvót is ad neki
Két problémát is megold a bizottság egy klasszikus brüsszeli trükkel. Adnának még időt a magyar kormánynak, hogy tovább gyakorolhassanak rá nyomást.

A pályázatról kedden derült ki, hogy a Transparency International Magyarország bejelentette: Bod Péter Ákost, Jancsics Dávidot és Marschall Miklóst támogatja, hogy részt vegyenek az új korrupcióellenes hatóság létrehozásában. Szerdára viszont kiderült, hogy ők nem kaptak lehetőséget. Az EUTAF ugyanis bejelentette, hogy Halász Zsolt Ákost, Pataki Balázs Zoltánt és Tátrai Tündét bízta meg.

Ligeti Miklós, a Transparency International (TI) Magyarország jogi igazgatója úgy értékelte a lapnak a döntést: „Úgy látszik, az a tény, hogy a három jelöltet a TI ajánlotta, behozhatatlan hátrányt jelentett.” A most közzétett nyertesek közül a TI-nél csak Tátrai Tündét ismerik, vele a TI is együtt dolgozott korábban, felkészült szakembernek tartják őt a közbeszerzési jogterületen.

Dencső Balázs, az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság vezetője azt közölte:

A pályázatra határidőben 33 jelentkezés érkezett, melyből mind érvényesnek tekinthető.

A nyertesek közzétett szakmai önéletrajza szerint