A magyarok közel fele gondolja úgy, hogy ukrán nacionalisták fenyegetik a kárpátaljai magyar kisebbséget

A Mi Hazánk szimpatizánsai és a Fidesz szavazók körében hasonló a fogékonyság a Kreml-párti narratívákra.

Inkább hisznek az orosz dezinformációban azok, akik a koronavírus-járvány és az oltások mögött a háttérhatalom manipulációját vélik felfedezni – derül ki a Political Capital kutatásából, melyet a Telex közölt.

Azoknak, akik hisznek abban, hogy a koronavírus a globális elit titkos tervének eredményeképpen jött létre, 42 százaléka egyetért azzal az állítással is, hogy Ukrajna vezetése nácikból áll, kormánya náci ideológiát képvisel. A Covid mögötti világhatalmi összeesküvésben nem hívő válaszadóknak csak 11 százaléka gondolja úgy, hogy nácik vezetik Ukrajnát, tehát

többszörös eséllyel fog hinni az orosz dezinformációnak az, aki hisz a koronavírussal kapcsolatos összeesküvésekben.

Az orosz dezinformáció állításai közül az ukrán kisebbségpolitikára építő narratívákra a leginkább fogékonyabbak a magyarok: a válaszadók

A középkorúak és idősebbek, a vidéki városokban és falvakban élők, illetve az érettségivel nem rendelkező társadalmi csoportok a leginkább fogékonyak az orosz háborús dezinformációra, pártpreferenciák tekintetében a Mi Hazánk szimpatizánsai és a Fidesz szavazók körében hasonló a fogékonyság a Kreml-párti narratívákra. Az ellenzéki összefogás hívei között a kutatók átlag átlag alatti értéket mértek, ami a téma polarizáltságát mutatja.

Módszertan:

Az elemzés alapjául szolgáló közvélemény-kutatás adatfelvételét a Medián végezte 2022. május 27. és június 2. között, az ország 18 éves és idősebb népességét reprezentáló 1000 fős minta telefonos megkérdezésével.