Évtizedekig törlesztheti a párt adósságát az Együtt egyetlen képviselője

Az Együtt elnökségének egyik tagja abbahagyja, a másik még nem döntötte el, a harmadik a képviselői fizetéséből törlesztheti a kampánytámogatást.
Kapcsolódó cikkek

150 millió forint – ennyit kellene valahogy összeszednie az Együtt elnökségének, ha nem akarják, hogy életük végéig tiltsák a pénzt a fizetésükből. Illetve ennél valamivel többet.

Az Együtt a vasárnapi választáson listán 0,68 százalékot ért el. Mivel egy százalék alatt végeztek, vissza kell fizetniük azt a támogatást, amit az államtól a kampányra kaptak, ez 150 millió forint.

A párt 30 helyen állított egyéni jelölteket, ők fejenként 1-1 milliót kaptak az államtól kampányolásra. A jelöltek az összegről lemondhatnak a pártjuk javára, az Együttnél ezt meg is tette minden jelölt. Ahol a párt jelöltjei nem érték el a két százalékot, ott ezt a pénzt is vissza kell fizetni, márpedig a jelöltek többsége nem érte el.

A pártnak van még egy ismert tartozása: az Állami Számvevőszék ugyanis több másik párt mellett az Együttet is megbüntette, ezért 19 millió forintot kellene befizetniük.

Amit végrehajthatnak és amit nem

Ennek egy részét meg lehet oldani azzal, ha a pártot egyszerűen bezárják. Erre egyébként van is esély, sőt, szinte mindenki azt mondta valószínűnek, hogy az Együtt körülbelül egy hónapon belül tartandó taggyűlésén a pártot megszüntetik. Ebben a formában ugyanis nincs értelme tovább politizálni.

A párt megszűnésével az adósság egy része is eltűnhet, hiszen egyszerűen csődöt jelentenek rá. És a számvevőszéki büntetést, valamint az egyéni jelöltek támogatását nem lehet személyes tartozásként a párt vezetőire terhelni.

Más a helyzet a listás támogatással és a párt által felvett hitelekkel. A listás támogatást ugyanis be lehet hajtani magánszemélyként is a párt vezetőin.

Az Együttből mindenki azt mondta, megpróbálnak jogorvoslatot találni arra, hogy ne menjen rá vagyonuk (annak hiányában jövendőbeli fizetésük egy része) a politikai véleményükre, még ha utólag nem tűnik is jó ötletnek egy a kutatásokban eleve 1 százalék körüli eredményre mért pártként elkölteni a teljes párttámogatást.

Juhász Péter kedden a Facebookon jelentette be, hogy gyűjtést szerveznek, azt remélve, hogy a pénz egy része adakozásokból összegyűlik.

 

Juhász egyébként nem tudja, hogy a jövőben akar-e még közéleti pályafutást folytatni, de az szerinte is biztos, hogy ebben a formában nincs értelme fenntartani Együttet.

Aki abbahagyja és aki nem

Nála is csalódottabb Szigetvári Viktor, a párt miniszterelnök-jelöltje és korábbi elnöke. Szigetvári azt mondta, hogy ő abbahagyja a politizálást, most születik meg az első gyereke, inkább erre koncentrál.

Szigetvári egyébként azt is elmondta, hogy Juhászhoz hasonlóan neki sincs jelentősebb vagyontárgya, vagy ingatlanja, amelyen végrehajthatnák a tartozást. Valamennyi félretett pénze van ugyan, de ebből a tartozás egy apró része sem jönne ki. Legfeljebb a jövőbeni fizetéséből vonhatják majd le a tartozást apránként.

Szerinte lehet, hogy csináltak hülyeségeket az elmúlt években, bár igyekeztek konzekvensen hiteles politikát csinálni. Azt mondja, hogy nem loptak, ezért nincs is miből kifizetni ezt a pénzt.

Erre a fajta liberális politikára ma ezek szerint egyszerűen nincs igény

– mondta Szigetvári az okokról.

Viszont nagyon úgy néz ki, hogy az Együtt lesz az egyetlen olyan magyar párt, amelyik úgy megy csődbe és szűnik meg az alacsony támogatottsága miatt, hogy közben parlamenti mandátumot szerzett. A visszalépéseknek köszönhetően ugyanis Szabó Szabolcs indulhatott el egyedüli baloldali ellenzéki jelöltként Csepelen, ahol másodszorra is megverte a Fidesz egyik nehézbombázóját, Németh Szilárdot.

Szabó azt mondja, az ügyvédek már összeszedték a jogi lehetőségeket, de ő kezd beletörődni, hogy az egyetlen nevén levő ingatlant elviszik. Ez egyébként egy nyári lak a Mátrában, amit a saját kezével újított fel, különösebb értéke az érzelmin kívül nincs.

De Szabó lehet az egyetlen olyan parlamenti képviselő is, akinek a fizetésének egyharmadát emelik le minden hónapban a pártja adóssága miatt. Ha a képviselői fizetéseket nézzük, évtizedekig törleszteni kellene. Ő egyébként függetlenként lesz az Országgyűlés tagja, de az Együtt megszűnésével csatlakozhat egy frakcióhoz is. Ezen még nem gondolkodott.

Az Együtt megszűnéséről, vagy az ezt eldöntő taggyűlés dátuma még nincs meg, de úgy tudjuk, egy hónap múlva történhet meg.

Kiemelt kép: MTI/Bruzák Noémi