Ne azokat sajnálják, akik kimentek külföldre, hanem azokat, akik itt maradtak

Egészségügyi dolgozókat hallgattak, majd saját ötleteikről beszéltek a pártok szakpolitikusai.

Mi az a két legfontosabb probléma, amellyel ma Magyarország szembenéz?

– ezt a kérdést tette fel néhány hónappal ezelőtt a 24.hu megbízásából a Republikon Intézet. A megkérdezettek 46 százaléka az első helyre az egészségügyet és a szociális biztonságot rakta.

A Political Capital is hasonlóra hívta fel a figyelmet nemrég. A Standard Eurobarometer (EB) kutatásokra hivatkozva az intézet arra a következtetésre jutott, hogy a magyarok 2016 tavaszán a legproblematikusabbnak az egészségügy helyzetét tartották. A Medián 2017. májusi felmérésében a megkérdezetteknek mindössze a 28 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az egészségügyi hozzáférés méltányos.

Három hónappal a parlamenti választás előtt joggal feltételezhetjük, hogy ilyen közhangulatban a szavazatokért küzdő pártok egymásra licitálva terítik ki kártyáikat és osztják meg a választópolgárokkal egészségügyi ötleteiket.

A Független Egészségügyi Szakszervezet azért invitálta egy asztalhoz a választásokon induló pártokat, hogy fejenként negyedórában vázolják fel, milyen terveik vannak arra a problémahalmazra, ami miatt a leginkább fáj a választópolgárok feje. A FESZ elnöke, Dr. Soós Adrianna a döntéshozóknak is üzenve rámutatott, a tét nem kicsi: neuralgikus pont az egészségügy, ami mindenkit érint. A betegeken túl az ágazatban dolgozó 100 ezer munkavállalót, akik lélegzetvisszafojtva várják a változásokat.

Fotó: Berecz Valter/24.hu

Fel kellene robbantani az egészet

A konferencia főszereplői nem a pártok képviselői voltak, hanem az egészségügyi dolgozók, akik sorban álltak fel, hogy elmondhassák, milyen ma a magyar egészségügyben dolgozni. A drámai és tanulságos történetekkel két párt képviselője nem szembeszülhetett, mert nem vett részt a konferencián:

a nyilvános vitát rendre kerülő kormánypártok (Fidesz-KDNP) és a NOlimpia kampány óta a tematizációs lehetőséget kevés sikerrel kereső Momentum.

Amikor felvetődött, hogy a jelen lévő ápolók és szakdolgozók vessenek fel olyan problémákat, amikkel nap mint nap szembesülnek, egyikük hangosan felnevetett: annyi a probléma, hogy egy hétig is itt ülhetnénk. Egy nővér azt kezdte el mesélni, hogy 26 éve dolgozik ápolóként, de két munkahelye van, hogy meg tudjon élni. Rettenetesen várja a további béremelést, mert a mostani nem látszik a bérpapíron.

A bruttó gyönyörűen néz ki, a nettó nem.

Egy másik ápoló annyira elkeseredett, hogy úgy döntött, februárban otthagyja az imádott szakmáját, és teljesen máshol próbálja ki magát, mert az egészségügyben nincs sikerélménye. Daganatos betegekkel foglalkozik, és azt tapasztalja, hogy egyre rosszabb a kórház felszereltsége. Az osztályról, ahol még egy hónapig dolgozik, az elmúlt egy évben ő lesz az ötödik, aki elmegy. Azt mondja, az osztályra érkező fiatal gyakornokok amikor megtapasztalják a körülményeket, azt mondják:

köszönjük, ezt nem.

„Egy valami működik az egészségügyben: a hierarchia. Folyamatos a nyomás föntről” – meséli, és hozzáteszi: az idegileg és fizikálisan is megterhelő munkája miatt az egészsége is megromlott.

Teljesen tönkrevágott az egészségügy. 49 éves vagyok, nem érzem magam öregnek, de minden nap úgy ébredek fel, hogy fáj valamim.

Két állása van neki is, és mindig ügyelt arra, hogy a másodállása ne az egészségügyben legyen, volt, hogy minisztériumban takarított. Az új állásában nem fog több pénzt keresni, de lesz végre ideje a gyerekeire, és visszakapja a hétvégéket. Drasztikus javaslata van az egészségügy átalakítására: „Fel kellene robbantani a rendszert!”

Ne azokat sajnálják, akik kimentek külföldre, hanem azokat, akik itt maradtak. Nekem itt maradt minden szar, amit itt hagytak.

Egy addiktológiai osztály nővére nem a saját, hanem a kolléganője történetét hozta el. Ismerőse egy sürgősségi osztályon dolgozik főápolóként. Négy munkahelye van, havonta 380 órát dolgozik, így tud megkeresni 500 ezer forint körüli összeget. Most decemberben volt először, hogy 30-án is volt még pénze.

Egy műtősfiú azt mesélte, sokszor már a hónap közepén koldulni kell más osztályoktól az eszközöket, hogy a műtéteket el lehessen végezni. Volt olyan, aki azt mesélte, hogy fél óráig folyatják a csapokat a betegek mosdatásához, hogy jöjjön végre a melegvíz.

Majd ha kormányon leszünk, találunk rá megoldást

A megjelent politikusok számára nem voltak ismeretlenek a dolgozók által vázolt problémák. Többen közülük már jártak (nem betegként) kórházban, hogy saját bőrükön tapasztalják az egészségügy működését. A PM-es Szabó Tímea a János Kórház kardiológiai osztályán állt be önkéntes ápolónak egy hónapra, a jobbikos Lukács László pedig ugyanitt a pszichiátrián kóstolhatott bele a magyar egészségügybe. Az LMP-s Fülöp Zoltán a Máltai Mentőszolgálatnál önkénteskedik, a DK-s László Imre 16 évig volt kórházigazgató. Érdekes személyes történetet osztott meg Spät Judit, az Együtt politikusa is. Mindkét szülője orvos, és ő azért lett közgazdász, mert édesanyja és édesapja is azt tanácsolta neki és a testvérének, hogy az egészségügyben tapasztalható borzalmas körülmények miatt inkább ne az orvosi pályát válassza.

A felvetődő problémák tehát nem voltak újak, mégis kevés konkrét és előremutató javaslat hangzott el a pártok részéről. Több képviselő mondandóját is félbeszakították az egészségügyi dolgozók azzal, hogy ne az ismert problémákat sorolják, hanem azt, mit csinálnának, ha kormányra kerülnének.

Az egész problémakörre jellemző mondatot az LMP-s politikus mondta ki, amikor egy ápoló azt kezdte el feszegetni, hogy a kórházak mennyire nem tartják be a kollektív szerződést:

Ha kormányon leszünk, találunk rá megoldást

Volt néhány jellemző téma, amiben nagyjából látszik, hogy a pártok együtt gondolkodnak:

Összeszedtük a pártok konkrét javaslatait, erős mondatait is:

DK: Dr. László Imre, a párt elnökségi tagja és egészségügyi munkacsoportjának vezetője

Együtt: Spät Judit

MSZP: Szakács László frakcióvezető-helyettes

Fotó: Berecz Valter/24.hu

Jobbik: Lukács László György frakcióvezető-helyettes

Fotó: Berecz Valter/24.hu

LMP: Fülöp Zoltán

Liberális Párt: Bősz Anett

Párbeszéd: Szabó Tímea, a párt társelnöke