Féltérden volt, de működik az új egészségügyi rendszer

Próbára teszi az orvosok türelmét az új rendszer, ami volt, hogy le is állt. Egyelőre üdítő kivétel az olyan, aki használni tudja, de beteget nem küldenek haza.

November 1-jén indult az e-egészségügyi rendszer az egész országban. Ettől a naptól kezdve a patikáknak, a háziorvosi rendelőknek, a fekvő- és járóbeteg-ellátással foglalkozó intézményeknek egy elektronikus térbe kell felvinniük a betegek adatait. Vagyis az orvos már látja, kiváltottuk-e a receptet, milyen vizsgálatokon voltunk, és mi a betegségünk.

Még rövidebben: a magyar egészségügy belépett a 21. századba.

Az új rendszer hatalmas méretű: 10 ezer egészségügyi szolgáltatónak kötelezően csatlakoznia kell, és köteles adatot szolgáltatni a Térbe (hivatalos nevén EESZT, vagy Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatói Tér). Ide kerülnek a receptjeink, leleteink.

Arról már többször írtunk, hogy az orvosok és a patikusok is aggódtak a rendszer elindítása előtt és után is:

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma az első éles nap után azt mondta, rendben elindult az EESZT. November 6-án, öt nappal az e-egészségügyi rendszer indulása után pedig Rétvári Bence fényezte a szolgáltatást a Parlamentben: képviselői kérdésre válaszolva az államtitkár közölte, hogy egy pillanatra sem állt le a rendszer, az ellátásban sem volt fennakadás.

Aztán november 9-én Szabó Bálint, az EESZT kialakításáért és fenntartásáért felelős főosztályvezető már arról beszélt egy egészségügyi konferencián, hogy két napja áll az EESZT. November 2. után olyan mértékben emelkedett az adatforgalom, amit nem tudott feldolgozni a rendszer, és összeomlott. Szabó Bálint beismerte, hogy nem sikerült a rendszer finomhangolása, ettől függetlenül két nap után újraindították.

A Windows újratelepítésétől a kevés információig

Az EESZT elindítása óta folyamatosan érdeklődünk orvosoknál, hogyan birkóznak meg az új rendszerrel, milyenek a működéssel kapcsolatos tapasztalataik. Visszajelzéseik alapján kirajzolódik, hogy az EESZT egyelőre meglehetősen kaotikusan üzemel, és próbára teszi az amúgy is leterhelt orvosok türelmét. Összeszedtük azokat a problémákat, amik a leggyakrabban felmerültek:

Féltérden, de működik

Minden probléma ellenére az ellátás működik, nincs olyan beteg, akit hazaküldenének azért, mert az orvos számítógépe nem csatlakozik az EESZT-hez.

Ennek okát egy tájékoztatón tudtuk meg, amit a héten a Magyar Gyógyszerészeti Kamara Pest Megyei Szervezetének tartottak. Az EESZT kialakításáért és fenntartásáért felelős főosztályvezető a gyógyszerészeket azzal nyugtatta, hogy

a rendszer úgy lett kitalálva, hogy ha a Tér nem működik, akkor is zavartalan legyen az ellátás.

Szabó Bálint szerint óriási eredmény az is, ami most van, és miután megköszönte a gyógyszerészek türelmét és együttműködését, azt mondta, a kezdeti nehézségek után most már naponta 600 ezer receptet és több millió adatot fogad be a rendszer.

Elismerte azonban, hogy nem sokkal az indulás után „letérdelt” az EESZT. Ekkor állították le kép napra, és fontolgatták, hogy egy ideig nem is kapcsolják vissza, de mégis megtették. Tervezett megállások továbbra is lesznek – ígérte a főosztályvezető, aki elismerte, hogy a lakosság tájékoztatását elhanyagolták, de ezt egy tájékoztató kampánnyal pótolják majd.

Máshol sem megy könnyen

Az EESZT nem egyedi rendszer, több országban is hasonlóképp digitalizálták az egészségügyet. Szabó Bálint elárulta, hogy megfigyeltek más rendszereket, és az észt példán okulva döntöttek úgy, jobb, ha az egészségügyi dolgozókat kötelezik az adatok szolgáltatására. Észtországban sem működött első parancsra az újítás, de fokozatosan normalizálódott a működés. Finnországban, Svédországban és Ausztráliában is van EESZT-hez hasonló rendszer. Ausztriában pedig csak néhány kórház csatlakozott egy közös digitális térhez.

Ha nem tennénk kötelezővé a csatlakozást, nem állna érdekében senkinek,hogy adatot szolgáltasson, érdekmúlás miatt pedig csak elszigetelt, néhány helyen megvalósuló szolgáltatásról lenne csak szó

– magyarázta a főosztályvezető.

Csehországban sem zökkenőmentes az egészségügy modernizálása. Prága éppen az e-receptek kötelezővé tételét tervezi január 1-től, de a Cseh Orvosi Kamara szerint a e-receptek kiállításának nem lenne szabad kötelező jellegűnek lennie, mert az elektronikus vények kiállítása gondot okozhat például az idősebb orvosoknak vagy a kis vidéki rendelőkben, illetve olyan esetekben, amikor egy orvos több helyen is rendel.

Kiemelt kép: Thinkstock