Listát írt az LMP a Moszkvában végzett kormánytagokról

A párt szerint nemzetbiztonsági kockázatot rejt, hogy kapcsolatban álltak a kommunista titkosszolgálattal, illetve a Szovjetunióban tanultak katonai-külügyi vonalon.
Kapcsolódó cikkek

Mivel az ügynökakták továbbra sem nyilvánosak, az LMP listát állított össze azokról a kormánytagokról, akik életrajzuk alapján kapcsolatban állhattak a kommunista titkosszolgálattal, illetve kockázatot jelenthet, hogy a Szovjetunióban tanultak külügyi vagy katonai vonalon. A névsort közlő Index hozzáteszi: a lista szereplőinek túlnyomó többsége már átesett nemzetbiztonsági átvilágításon.

Az LMP újra benyújtja „az állambiztonsági múlt átláthatóvá tételéről, valamint az állampárti vezetők és a diktatúra állambiztonsága hivatásos állományának egyes közhivatalok viseléséből való kizárása érdekében szükséges törvénymódosításokról” szóló törvényjavaslatát, ennek kapcsán vizsgálták, hogy életrajzuk alapján kiket lenne érdemes a kormányzatból alaposabban is átvizsgálni. Hadházy Ákos, a párt társelnöke azt mondta:

a rendszerváltás valódi lezárásához igenis szükség van arra, hogy ne ugyanazok építsék a demokráciát, akik régebben a kommunizmust.

Hozzátette: a növekvő orosz befolyás miatt a nemzetbiztonságra is kockázatot jelent, ha a rendszerváltás előtt végső soron Moszkvából irányított kommunista titkosszolgálatnak dolgozó emberek fontos pozíciókat töltenek be, hiszen őket újraaktiválhatják.

A lista hangsúlyosan nem a korábbi MSZMP- és KISZ-tagokat tartalmazza, ezért maradt le róla például az ex-MSZMP-s Tállai András vagy Fónagy János. A névsorban szereplő tizennégy emberből tízen tanultak a Szovjetunióban, főleg a moszkvai Állami Nemzetközi Kapcsolatok Egyetemén. Az itt végzetteket a fideszes sajtó is KGB-fiókának nevezte, ha a politikai ellenfelet kellett támadni, aminek annyi az alapja, hogy az orosz titkosszolgálat előszeretettel merített utánpótlást az egyetem hallgatóiból.

A portál által megkérdezett nemzetbiztonsági szakértő szerint a moszkvai tanulmány nem feltétlenül jelent biztonsági kockázatot, de aki az Állami Nemzetközi Kapcsolatok Egyetemére (MGIMO) bekerült, azt ideológiailag alkalmasnak találták, attitűdjük pedig mindenképpen vet fel kérdéseket egy teljesen más irányultságú szövetségesi rendszerben. Titkosszolgálati és katonai vonalon azok kerültek ki oroszországi tanulmányokra, akikkel „a legkomolyabb szándékai voltak″ Moszkvának.

A lista szereplői: