Ismét visszadobták a felsőoktatási koncepciót

Levették a napirendről a közigazgatási államtitkári egyeztetésen a felsőoktatási törvény legújabb változatát.

A Magyar Nemzet informátora szerint ez azért történt, mert annak bizonyos pontjait nem találták kellően megalapozottnak, az nem volt alkalmas minden szempontból tárgyalásra. Egy másik forrás szerint azért került le a napirendről a koncepció, mert annak bizonyos pontjai politikai döntést igényelnek.

A Népszabadság által szerdán ismertetett tervezet – a Magyar Nemzet csütörtöki írása szerint – egyebek között azt is tartalmazza, hogy nemcsak a munkaerő-piaci szempontból kevésbé keresett képzéseken, illetve a divatszakokon terveznek létszámcsökkentést, hanem az olyan, súlyos szakemberhiánnyal küzdő területeken is, mint az orvosképzés, vagy a természettudományos képzés. A tervezet szerint idén 4600 fiatalt lehetett felvenni orvosi, illetve egyéb egészségügyi képzése, jövőre ez a szám több mint 15 százalékkal csökkenne. 2014-ben pedig mindössze 2850 főt lehetne felvenni ilyen képzésre, ez az ideinél 40 százalékkal kevesebb.

A szintén szakemberhiánnyal küzdő műszaki és természettudományos terület sem járna sokkal jobban: 30 százalékot meghaladó létszámcsökkentést terveznek.

A tervezet 2012-től a jelenlegi 29 állami felsőoktatási intézmény helyett már csak 26-tal számol – ismerteti a napilap.

Nem ez az első alkalom, hogy a felsőoktatási koncepciót újabb átdolgozásra küldik vissza az oktatási államtitkárságra. Tavaly ősszel és télen a Fidesz szakpolitikusa, Pokorni Zoltán illette kemény kritikával az első vitaanyagot. A tervezet második verzióját pedig maga a kormányfő küldte vissza Hoffmann Rózsa államtitkárnak (képünkön) áprilisban, aki később felajánlotta lemondását, amelyet Orbán Viktor nem fogadott el.