Az MSZP romjain erősödik az LMP

A kampány finisében szokatlan módon egyre jobban elhúz a Fidesz a többi párttól. A Nézőpont Intézet szerint az LMP-nek van esélye a bejutásra, az MDF viszont nem lépné át a küszöböt. Rossz hír az MSZP-nek, hogy a kisebb pártok tőle vonzanak el voksokat.

Furcsa, talán soha meg nem ismétlődő választás lesz a 2010-es. A szavazók 77 százaléka állítja, hogy a Fidesz fog győzni, az MSZP első helyére viszont csak 2, a Jobbikéra pedig 3 százalékuk lát esélyt. A kampány előrehaladtával csökkenni szokott a különbség a „két nagy párt” között, amit az elemzői köznyelv „záruló ollónak” nevez. Ezzel szemben ma Magyarországon nincs két nagy párt, a Fidesz és az MSZP közötti különbség pedig a választások közeledtével egyre nő – áll a Nézőpont Intézet a Heti Válasz számára készített elemzésében. Január elején az aktív, részvételüket biztosra ígérő szavazók körében a Fidesz 42 százalékon állt, március közepére viszont már 57 százalékra emelkedett. Ezzel szemben az MSZP nem tudott kitörni a 10-12 százalékos körből, s a Jobbik sem haladta meg tartósan a 10 százalékot.

Kevés a rejtőzködő Jobbikos

A Nézőpont Intézet választáskutatása a bizonytalan vagy rejtőzködő szavazók pártpreferenciáját is megpróbálja meghatározni. Az MSZP és a Jobbik a potenciális szavazók körében sem ért el tartósan 20 százalék feletti eredményt, sőt – Bajnai Gordon háttérbe szorulásával – a szocialisták támogatottsága még csökkent is.

Gyurcsány Ferenc aktivizálódása sem segíthet sokat az MSZP-nek, s alighanem nem is ezzel a céllal vállalt szerepet. Sokkal inkább a választás utáni időkre készül; április 25. után számára nem egyszerűen április 26. következik. Személye és eddigi teljesítménye azonban az egyéves visszavonulás alatt sem lett népszerűbb. Mivel az „őszödi beszéd” tartalma a megkérdezettek csupán 20 százalékának tetszett (67 százalékuknak nem), Gyurcsány Ferenc visszatérését pedig csak 14 százalékuk óhajtja (81 százalékuk ellenzi), az egykori kormányfő szerepvállalásával aligha hoz új MSZP-szavazókat.

Kispártok a baloldal romjain

A választási győzelmi reményét fokozatosan feladó, ma már csak a váltópárti státus megőrzésére összpontosító MSZP számára rossz hír, hogy a baloldal romjain több kispárt is életre kapott. „Most vasárnap” a Lehet Más a Politikának komoly esélye lett volna (potenciálisan 9 százalékon áll) arra, hogy bekerüljön a parlamentbe, az MDF a hatalmi harcok miatt azonban így sem éri el az ötszázalékos küszöböt (legfeljebb 4 százalékot).

Ugyanakkor könnyen belátható, hogy minden nemfideszes és nem-jobbikos aktív szavazó az MSZP eredményét rontja, ha a szocialisták helyett valamelyik kispárt listájára szavaz. Nem véletlen, hogy Mesterházy Attila minden lehetséges fórumon hangoztatja, hogy az LMP és az MDF támogatása „elvesztegetett szavazat”. A két kispártnak mintegy 300 ezer biztos szavazója van, de potenciálisan további 300-400 ezren adhatják rájuk listás voksukat. Ezek a szavazatok pedig nagyon hiányoznak majd az alig 800 ezres táborral rendelkező MSZP-nek.

Nem csak a Fidesz-szavazók akarják Orbánt

Noha mára egyértelművé vált, hogy a Fidesz és a Jobbik nem szövetségesei egymásnak, a legnagyobb ellenzéki párttal szimpatizáló több mint 3,5 millió választópolgár közül 400 ezren a Jobbikra adnák második voksukat. Ezen szavazók háromnegyede azonban Orbán Viktort szeretné miniszterelnöknek, akit a szélsőséges párt az utóbbi időben fő ellenségének kiáltott ki.

Hosszú évek után új helyzetet jelez az is, hogy a Fidesz elnökét a Fidesz támogatóinál is többen választanák kormányfővé. Az összes megkérdezett fele (49 százalék) őt választaná, Bokros Lajost csak 11, Mesterházy Attilát 10, Vona Gábort pedig 5 százalékuk tenné meg miniszterelnöknek.

forrás: Nézőpont Intézet

A Nézőpont Intézet modellparlamentje szerint az átalakuló politikai tabló eredménye egy alapvetően új parlament lehet, amelyben a Fidesz–KDNP-szövetségnek továbbra is komoly esélye van a kétharmad megszerzésére. Az új országgyűlésben így öt frakció alakulhat (Fidesz, KDNP, MSZP, Jobbik, LMP), de jogilag elképzelhető, politikailag lehetséges, kommunikációs és pénzügyi szempontból pedig előnyös lenne a baloldalnak, ha külön képviselőcsoport alakulna Gyurcsány vezetésével. A magyar választási rendszer miatt az LMP bejutása az MSZP és a Jobbik számára lenne előnytelen, ellenkező esetben ugyanis – nagyjából azonos arányban – ez a két párt osztozhatna a zöldpárt mandátumain.

Címkék: Voks 2010