Wikipédia: százötvenezer magyar szócikk

Az interneten szabadon elérhető, mindenki által szerkeszthető többnyelvű enciklopédia magyar szócikkeinek száma meghaladta a 150 ezret.

Megszületett a magyar Wikipédia 150 000. szócikke, 2009. december 25-én. A bejegyzés címe: Gendzsi regénye. Az önkéntesek által több mint 250 nyelven írt Wikipédia mindössze tizenhat nyelvi változatában található ennél több cikk.

A magyar nyelvű Wikipédia 2003 júliusában indult el és a szócikkek mellett több tízezer képet, hangállományt és ábrát tartalmaz, melyek nagy része szabadon felhasználható. Az online lexikon 2009-ben átlagosan mintegy 3000 szócikkel bővült havonta. Jelenleg nagyjából két és félezer aktív szerkesztője van. A Gemius adatai szerint havi másfél millió egyedi látogatóval a nyolcadik leglátogatottabb magyar oldal, és a magyar internetezők közel 40%-a legalább havi rendszerességgel látogatja.

A szomszédos országok hivatalos nyelvén készülő testvérprojektek közül két változatban található a magyarénál több címszó. Az Európában mintegy 100 millió fő által beszélt német nyelven 997 ezer lap készült, míg az ukrán változat 180 ezer cikket számlál. A román 135 ezer, a szlovák 111 ezer, a szerb 105 ezer, a szlovén 82 ezer, míg a horvát nyelvű változat 74 ezer szócikket tartalmaz. Az adott nyelvet beszélők számát tekintve a magyarral összemérhető nyelvek közül a cseh változat 144 ezer, míg a szerb enciklopédia 105 ezer szócikknél tart.

A Wikimédia Alapítvány által gondozott Wikipédia nonprofit, reklámoktól mentes portálrendszer. Az interneten szabadon elérhető többnyelvű enciklopédia szerkesztése mindenki számára nyitott, írásához, bővítéséhez csak internetkapcsolat és böngésző szükséges.

Az oldal első, angol nyelvű változata 2001 januárjában indult, mára több mint 250 különböző nyelvű Wikipédia létezik, amelyeket naponta több millió olvasó használ.

Címkék: Hírek